logo

Kereső


Pincészet kereső

hírlevél


E-mail cím:

Paks, mint pincefalu


Paks mint pincefalu

A közel 20 000 lakosú Paks város Tolna megyében, a Tolnai borvidéken található, a Tolnai Borút Egyesület tagja. Budapesttől mintegy 110 kilométerre délre, a Mezőföldön helyezkedik el.



Pakson az ország más területeihez hasonlóan a XVIII-XIX. században lendült fel a szőlőtermesztés; amiben az akkoriban betelepült sváboknak is nagy szerepe volt. 1905-ben már közel 3000 ha-on gazdálkodtak. Ma alig több mint  300 ha-on folyik szőlőtermesztés, többnyire a környező löszös szőlőhegyeken (Sánc-hegy, Öreg-hegy, Sár-hegy, Csámpa-puszta, Gyapa-puszta). Többféle szőlőfajtával foglalkoznak, de talán elsőként lehet a Rizlingszilvánit, Olasz rizlinget, Kékfrankost, Merlot-t, Portugiesert említeni. A szőlőültetvények áltagos mérete alig haladja meg az 1 hektárt. Csak néhány gazda büszkélkedhet 6-8 hektáros területtel. Ők azonban nem saját részre, hanem eladásra termelik a szőlőt. Bort nem is nagyon készítenek belőle.

A paksi présházak építése valószínűleg a XIX. század elején kezdődött el. Legnagyobb részük a Sárgödör téren található, de azért jónéhány szép présház látható a környező utcákban is. A hagyományos gerendás famennyezetű présházak általában 50 m² nagyságúak. Érdekes módon, szobát nem alakítottak ki bennük, viszont több helyen található padlás. A szőlőfeldolgozás eszközeit tároló présházakban néhol még több évszázados középorsós prések is találhatók. A löszbevájt pincékbe jellemzően csak tavasszal vitték le a borokat, addig a présházban tárolták.

A pincék hossza 10-20 (vagy akár 30) méter. Egyes helyeken egymás alá és fölé nyúló ágak is kialakultak. A pincékből kitermelt löszös földet felhasználták. A házak és a présházak falait tömték fel vele, vagy vályogot vetettek belőle. Innen származik a Sárgödör tér neve.

A pincesorokat egyrészt a város vezetése vonta védelem alá, másrészt 2001-ben létrejött a Sárgödörtéri Présháztulajdonosok Egyesülete, amely a présházak felújításán túl, a kultúrált borfogyasztás hirdetését és a helyi borturizmus fejlesztését tűzte ki céljául. Mindezek érdekében évente több programot is szerveznek, így a Boráldást (amelyen három egyház szenteli és áldja meg a paksi borokat), a Bormustrát, a Siller Borversenyt, amelyre nemcsak a környékről érkeznek borok és bírálók, hanem az ország, sőt Európa más részeiről is. 

Ha a Sárgödör téri szépen felújított pincefaluban járunk, feltétlenül érdemes megkóstolni az itt hagyományosnak számító, mondhatni zászlós, siller borokat, amelyek a város leghíresebb étele, a halászlé mellé is igen jól párosíthatók.

Aki Paksra látogat biztosan nem fog unatkozni. A városi sétát érdemes a legmagasabb pontján kezdeni. A 103 méter magas löszös domb, a Sánchegy, tájvédelem alatt áll, mert ez Közép-Európa egyik legnagyobb löszképződménye.

Épített értékei a településnek a kápolnák (Szent Rókus, Szent Vendel, Kálvária kápolna), a kúriák (Daróczy, Kornis Szeniczey kúria, Cseh-Vigyázó kúria-amelyben a Városi Múzeum található), a templomok (pl. a Makovecz Imre által tervezett Szentlélek templom). A Duna-parton lévő sétány a százéves, védelem alatt álló gesztenyesorral idillikus hangulatot sugároz.

Országos ismertségét legfőképpen az atomerőműnek köszönheti, amelynek jól felszerelt látogatóközpontja sokak számára nyújt egyedi élményt.

Évente több más kultúrális rendezvénynek is helyt ad a város. A Paksi Harmonika Fesztivál, valamint a Szüreti felvonulás és mulatság, de főképpen a Nemzetközi Gastroblues Fesztivál nagy tömegeket vonz a településre.

 

Forrás: http://www.pincefalvak.hu/pincefalu/64-paks

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2015. október 9.

Tisztelettel meghívjuk a PTE KPVK Élelmiszergazdasági és Turisztikai Intézete, a Dél-Dunántúli Borturisztikai Klaszter és a Magyar Földrajzi Társaság által szervezett ÚJ TRENDEK A SZŐLÉSZET-BORÁSZATBAN ÉS A BORTURIZMUSBAN elnevezésű tudományos konferenciánkra.

 

tovább

2015. október 9.

Szeptember 25-én újra megnyitotta kapuit Szekszárdon a BorKultúra SzabadEgyetem, népszerűbb nevén a boregyetem, első szezonbeli programján górcső alá véve a furmintot, valamint annak esélyeit boncolgatva, hogy válhat-e a fajtából új magyar világsiker. Tóth Adrienn, a Vinoport főszerkesztője, s egyben a Furmint Február főszervezője az este során 10 bort mutatott be, melyek nagy része Tokajról származott, de a Mátra, a Balaton-felvidék és Zala borászataiba is ellátogathattunk. 

tovább

2015. június 14.

A Dél-Dunántúli Borturisztikai Klaszter, a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Kar Gazdaságtudományi és Turisztikai Intézetével együttműködve sikeres konferenciát szervezett 2013. május 7-9-én, Szekszárdon. A konferencia a „Dél-Dunántúli Borturisztikai Klaszter fejlesztése” DDOP-2.1.3/A-12-2012-0003 azonosítószámú pályázat támogatásával valósulhatott meg.

tovább