Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2016.05.19.)


Kiadva: 2016.05.19. 12:00-kor.
Érvényes: 2016.05.26-ig.
Várható frissítés: 2016.05.26. 12:00-kor.


A változékony időjárásban egyenetlen volt a szőlő fejlődése az elmúlt héten. Átlagosan 40-60 cm-es hajtások vannak az ültetvényekben, de több helyen figyeltünk meg ennél jóval nagyobb hajtásnövekedést is. A múlt héten kiadós csapadék esett a Borvidéken. A hajtások fejlettsége egy tőkén belül is eltérő. Különböző fajták esetében pedig nagyon látványosan megfigyelhető a növekedésbeli különbség.

Helyenként megfigyelhető a vadszőlő kezdődő virágzása is. Ezt követően 14 nappal szokott következni a borszőlő virágzása. A mostani adatokból kiindulva, meleg időjárás esetén, június első napjaira számítani lehet a virágzás kezdetére a Borvidék ültetvényeiben.

Az automata meteorológiai mérőállomásokhoz kapcsolt előrejelző programok erős LISZTHARMAT-VESZÉLY-t jeleznek. A párás időjárás kedvező a lisztharmat kialakulásának. Tüneteket még nem találtunk a Borvidék ültetvényeiben, de napokon belül várható az első tünetek megjelenése a leveleken.

A peronoszpóra is veszélyes lehet: 2 lehetséges fertőzési ciklus elindulását jelezték a műszerek május 7-én és 12-én. A következő napokban azonban nagyon lehűlt az időjárás, így nem valószínű, hogy a fertőzések jelentősebb mértékben elindulhattak.

A legfontosabb teendő a mostani időszakban, hogy megelőzzük a primer tünetek megjelenését, és a primer tünetek megjelenése után a szaporítóképletek kialakulását a gombatelepeken. A szőlő gombabetegségek elleni védelmét  a napokban meg kell kezdeni. A permetezésre kontakt és felszívódó készítmények együttes használata javasolt. Kén, lisztharmat elleni felszívódó készítmény és a peronoszpóra elleni kontakt készítmény is kerüljön bele a tankkeverékbe.

A tarka szőlőmoly továbbra is folyamatosan rajzik. Szex-feromon csapdáink átlagosan 24 db-ot fogtak a héten. Az első lárvák megjelenése az elkövetkező napokban már várható. A rovarölő szeres kezeléseket el kell kezdeni a molyok ellen, mert ennek hiányában a fürtkezdeményeket a kis lárvák már virágzás előtt jelentősen károsíthatják. A mostani időszakban elsősorban a kitinszintézis-gátló készítmény használata indokolt.

Az első befűzés ideje is eljött. A huzalok közé igazított hajtásokat nem bántja a szeles, esős időjárás. A zöldmunkákkal folyamatosan válogassuk ki a jól fejlődő hajtásokat.

A tőkék így mielőbb a megmaradt, kiválogatott szép, erős hajtásokba tudják összpontosítani a növekedési energiájukat. A tőketörzsön előtört kis hajtásokat távolítsuk el még most, mielőtt azok megerősödnének. 

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. A gyomnövények levelein keresztül felszívódó hatóanyagú készítményekkel eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki az említett készítményeket. Évelő gyomnövények ellen a magasabb dózist javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen a gyomirtószereket. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. A pótlásokat törzstakaróval védhetjük a gyomirtószertől.

  

 

Sok helyen találni olyan levelet, amely világosodó foltokat mutat áteső fényben, és lisztharmatra vagy peronoszpórára emlékeztető folttüneteket mutat. Ezeken a leveleken friss fertőzések nyomait nem találtuk. Valószínűleg a tavaly - a lisztharmattal erősen  - fertőzött részeken a betegség behúzódott a rügyekbe és ott a kihajtás során ilyen tüneteket mutat. Ezzel együtt az atkák is szívogatják a hajtásokat a rügyből fejlődő kis leveleken, akár már a nyugalmi állapotban is. A két károsító együttes fellépése okozhatja az említett tüneteket.

Ezeken a tüneteken felül a leveleken megjelentek a peronoszpórára nagyon hasonlító tünetek. Ezek a sárgás foltok a levélen azonban nem a peronoszpóra tünetei, hanem a szántóföldi növényeknél - elsősorban a napraforgónál - használt gyomirtó szerek tünetei, amelyek a szél által felkavart por- és homokszemcsék felületén érkeznek a szőlő levelére, majd ott nedvesség – eső - hatására aktíválódnak és folttüneteket okoznak. Ezek a foltok általában citromsárgák és szabályos kör alakúak. Nincs vele teendő, kárt nem okoz. Csak akkor jelent gondot, ha olyan mértékű az előfordulása a foltoknak, hogy visszafogja a hajtások növekedését.

A fagykárt szenvedett részeken próbál regenerálódni a szőlő, de a hűvös időjárásban csak lassan megy a folyamat. A kis levelek és a fürtkezdemények egy része károsodott. Elsősorban a mélyebb fekvésű részeken és az északi kitettségű területeken lehet károkat találni. Nagyon vegyes a fagykár képe. Az egyes fajták fagyérzékenysége is jól látható a mostani fagy után. A stressz hatások miatt a tőkék érzékenyebbé válnak a kórokozókra. A fagyok miatt bekövetkező hajtáskár módosítja a növény tápanyag felhasználását. A tápanyagok utánpótlása és a tőkék lombtrágyázása most nagy szerephez jut. Ha a későbbiekben lombtrágyázást tervezünk, válasszuk a tápelem komplexeket tartalmazó, a növény fenológiájához ajánlott termékeket!

 

A legfontosabb teendő a mostani időszakban az atkák elleni védelem. A fiatal hajtásokon sok helyen megjelentek a levélatkák és a gubacsatkák is.


A gubacsatkák elleni hatékony védekezésnek ez az utolsó időpontja. Amikor már kialakul a gubacsnál a nemez a fonáki oldalon, akkor már csak szerény hatékonysággal védekezhetünk a kártevő ellen. 

       

A nagy adagú kénnel végzett permetezés ebben a mostani időszakban nagyon hatásos ellenük. Megismételve, kétszer egymás után a kénes lemosásszerű permetezést, egyedszámuk annyira lecsökken általában, hogy ezek után közepesen fertőzött ültetvények esetében nincs szükség speciális atkaölő szeres kezelésre a továbbiakban, nyár elejéig. Erős fertőzés esetén ne sajnáljuk - az egyébként nem olcsó - speciális atkaölő szereket kijuttatni. Az erősen fertőzött szőlő hajtásnövekedése lelassul és a szívogatott hajtások a későbbiekben nem tudják a fejlődő fürtöket ellátni tápanyaggal. Jelentős termésveszteséggel lehet számolni az ilyen ültetvényekben. A kénes permetezés a korai lisztharmat elleni is jó hatású, ezért most több okból is mindenképpen helye van a permetezési programban.

A meteorológiai állomások által mért adatok 

 05.12 - 19.

 Heti átlaghőmérséklet (oC)

 Csapadékösszeg (mm)

 Szekszárd

13,8

24

 Iván-völgy

13,5

21

 Bati-kereszt      

13,1

19

 Kajmád   

13,4

22

 Görögszó  

13,8

20

 Bátaszék  

13,3

21

 Paks  

12,9

29

Bonyhád     

13,1

25

 

A hétvége melegedést ígér, sok napsütéssel és csak elvétve előforduló záporokkal. Vasárnapra már nyári meleg időre van kilátás. Növényvédelmi munkákat a héten csak körültekintéssel lehet végezni biztonságosan, az eső, zivatar veszélye fennáll. A következő 7 napban Borvidékünkön 10 mm csapadék várható (Forrás: http://www.eumet.hu/).

A

ajánlata erre a hétre atkák ellen: Thiovit Jet, Vertimec Pro

molyok ellen: Karate Zeon 5 CS

lisztharmat ellen: Topas 100 EC, Thiovit Jet

peronoszpóra ellen: Bravo 500, Ridomil Gold MZ 68 WG

lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max

gyomok ellen: Medallon Prémium

 

A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább