Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2013.06.27.)


Kiadva: 2013.06.27. 12:00-kor.
Érvényes: 2013.07.04-ig.
Várható frissítés: 2013.07.04. 12:00-kor.

Hiányosak a fürtök, de a számuk nagy, így nem kell terméscsökkenéssel számolni az ültetvényekben. A csemegeszőlők fürtjein látszik legjobban a kötés alatti kedvezőtlen időjárás nyoma. Egyes fajtákon (Cardinale, Pölöskei muskotály) a fürtökön szinte alig van bogyó.



Az elmúlt heti változékony - az elején meleg, aztán hűvös - időjárásban a betegségek a vártnál jobban előretörtek. A peronoszpóra második fertőzési hullámának tünetei láthatóvá váltak, és a nem, vagy hiányosan védett szőlőkben jelentős károkat okozott a betegség. Az érzékenyebb fajtákon komoly fürtkárok keletkeztek. A hosszú - 14-18 nap - lappangási idő után a fürtön megjelenő tünetek már 2 héttel ezelőtti időszakban történt fertőzések most látható "eredményei". Ezért, az elmúlt 10 napban végrehajtott védekezések nem voltak hatással erre a fertőzési ciklusra. Így előfordulhatott, hogy az elmúlt 2 védekezés, erős, felszívódó készítménnyel történt, de ennek ellenére jelentős fürtkár alakult ki.
 

A lombon is hasonló, erősödő fertőzések tapasztalhatók. A betegség harmadik, várhatóan még erősebb fertőzési hulláma most van folyamatban. A felszívódó szerek használata, kombinálva azokat kontakt készítményekkel, elengedhetetlen. Az intenzív hónaljhajtásképződés és vitorlanövekedés miatt rengeteg új levél/lombfelület van, amely fokozottan kitett a peronoszpóra támadásának. Elsősorban ezek a részek és a fürtök vannak a legnagyobb veszélyben most.


Összességében mindhárom gombabetegség várhatóan erősödni fog. Elsősorban a peronoszpóra jelenti a legnagyobb veszélyt, de a felmelegedő időben a lisztharmat is szép lassan "megindul". A lisztharmat komolyabb felszaporodására július elején kell számítani. A peronoszpórával való küzdelem során fordítsunk figyelmet a lisztharmat elleni védekezésre is. A sok csapadék miatt a szürkepenész is lassan, de biztosan betelepedett a fürtökbe.

Peronoszpóra ellen a permetezések "alapszereként" mindenképpen szerepeljen a folpet hatóanyag vagy folpet tartalmú szerkombináció. Ez a botritisz ellen is védelmet nyújt.

A betegségek számára jelenleg nagyon kedvező időjárás miatt, folyamatosan - 7-10 naponta - folytatni kell a blokkszerű kezeléseket. A készítmények közül a legerősebb hatásúakat válasszuk: ezek elsősorban a felszívódó szerek. Kombinációban használjuk őket.

A szőlőmolyok első nemzedékének rajzása lezárult. A lárvák károsítása folyamatos.  Vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. A lárvák L4-es fejlődési fokozatban vannak a mostani időszakban. Számuk nem nagy, az idei évben a sok csapadék nem kedvezett a kártevőnek.

Több helyen találkozhatunk az atkák kártételével. Az eddig gyorsan növő lombozaton nem volt szembetűnő a kártételük, de a mostani időszakban jobban láthatóak a levéltünetek. Elsősorban a gubacsatkák felszaporodása észlelhető a lombozaton. Speciális atkaölő szerrel permetezzük meg a tőkéket vagy használjunk folyamatosan nagy adagú ként.

 

Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. A mostani időszakban a 350-400 liter víz/ha vízmennyiséggel történő permetezés a legeredményesebb.

 

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk figyelmet. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát tartalmú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt. Az említett hatóanyag minden, már kikelt, gyomnövényt irt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen magasabb dózisban javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. A fent említett hatóanyagok környezet-kímélők, ezért az integrált (AKG) termesztésben is felhasználhatók.

Választhatjuk kiegészítésnek a mechanikai gyomirtást is, mellyel egy ideig jól kezelhetjük a gyomokat. Az év során, a későbbikben, ezeken a területeken előretörnek az évelők - apró szulák, tarackbúza, csillagpázsit - melyek ellen a fent említett felszívódó gyomirtó szerekkel védekezhetünk.

A meteorológiai állomások által mért adatok

 06.21 - 27.

 Heti átlaghőmérséklet (oC)

 Csapadékösszeg (mm)

 Szekszárd

23,6

30,4

 Iván-völgy

23,4

28,2

 Bati-kereszt      

23,2

29,4

 Kajmád   

23,4

27,4

 Görögszó  

23,3

25,6

 Bátaszék  

23,6

24,4

 Paks  

23,2

23,1

 Bonyhád     

23,1

15,8

 

Pénteken délelőtt napos idő lesz. Délután délnyugatról felhősödés következik, de számottevő mennyiségű eső nem esik. Gyenge északias irányú marad a légmozgás. Legalább jövő csütörtökig várhatóan - egy-egy zivatarfolttól eltekintve - száraz időben, sokat emelkedik a hőmérséklet. Szerdától már gyenge kánikula valószínű. Növényvédelmi munkákat a héten biztonságosan lehet végezni, de zivatar veszélye fennáll. A következő 7 napban Borvidékünkön 25 mm csapadék várható (Forrás: http://www.eumet.hu/).

 

A

 

ajánlata erre a hétre: atkák ellen Vertimec 1,8 EC (1 évben csak egyszer használható)

lisztharmat és atkák ellen Thiovit Jet,

lisztharmat ellen Topas 100 EC, Dynali

peronoszpóra ellen Ridomil Gold Plus 42,5 WP, Bravo 500, Ridomil Gold MZ 68 WG, Pergado F, Pergado Cu

lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max

molyok és rágó kártevők ellen Karate Zeon 5 CS

gyomok ellen Medallon Premium

 

A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább