Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő és alma növényvédelmi előrejelzés (2012. május 3.)


Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére

Kiadva: 2012.05.03. 12:00-kor.  
Érvényes: 2012.05.10-ig.
Várható frissítés: 2012.05.10. 12:00-kor.


Az elmúlt hét időjárása kedvezett a szőlő fejlődésének. A hajtások jelenleg 10-25 cm-es hosszúságúak a Térség ültetvényeiben.  Csapadék nem esett az elmúlt héten, ez mellett viszont magas hőmérsékletek fordultak elő. Az elmúlt napokban 32-33 oC maximum hőmérsékletet is mértünk. A legmelegebbet Nagykőrös térségében regisztráltuk.

A meleg időjárásban a szőlő hajtásai gyors fejlődési ritmust mutatnak. Ezzel párhuzamosan azonban nagyon heterogén a hajtások képe. Ez elsősorban a fagynak köszönhető. Lassan majd kiegyenlítődnek a hajtásnövekedés eltérései.

A száraz, meleg időjárás kedvez a lisztharmat korai fertőzésének. A tavalyi fertőzések után sok áttelelő képlet (kazmotécium) képződött ősszel. Ezen előzmények miatt az ivaros áttelelő alak aszkospórái már május első napjaiban elindíthatják az idei évi első fertőzési ciklust, amelynek látható tünetei május 15-körül már megjelenhetnek a leveleken.

Általában elmondható, hogy a gyors növekedés miatt nincs jelentős atkakár a szőlőkben. A gyorsan képződő fiatal, új lombozat olyan gyorsan képez új felületeket, hogy az állandó számú atka csak kis területeket tud a lombozatból károsítani.

Néhány ültetvényben azonban, a gyors növekedés ellenére a fiatal hajtásokon a levélatkák és a gubacsatkák is visszafoghatják a növekedést. A nagy adagú kénnel végzett permetezés ebben a mostani időszakban nagyon hatásos ellenük. Megismételve, kétszer egymás után a kénes lemosásszerű permetezést, egyedszámuk annyira lecsökken általában, hogy ezek után közepesen fertőzött ültetvények esetében nincs szükség speciális atkaölő szeres kezelésre a továbbiakban, nyár elejéig. Erős fertőzés esetén ne sajnáljuk - az egyébként nem olcsó - speciális atkaölő szereket kijuttatni a mostani időszakban, lehetőleg kénnel kombinálva. Az erősen fertőzött szőlő hajtásnövekedése lelassul és a szívogatott hajtások a későbbiekben nem tudják a fejlődő fürtöket ellátni tápanyaggal. Védekezés hiányában jelentős termésveszteséggel lehet számolni az ilyen ültetvényekben.

A tarka szőlőmoly folyamatosan és erősen rajzik. Szex-feromon csapdáink átlagosan 62 db-ot fogtak a héten. Ebből a nagy egyedszámból következőleg a molyok erős kártételére lehet számítani az idei évben. Az első lárvák megjelenése május 10-körül várható. Ezt követően 1 héttel időzítsük a kontakt rovarölő-szeres kezelést a tömeges lárvakelés idejére. Amennyiben nem akarjuk, hogy a lárvák kelése megkezdődjön, megelőzhetjük azt kitinszintézis-gátló készítmény használatával, amelyet a rajzáscsúcsban - azaz most - kell kijuttatni.

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát és terbutilazin kombinációjú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt nyárig.

Az említett kombináció minden magról kelő és évelő gyomnövényt irt, és talajon keresztüli tartamhatással rendelkezik. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen plusz glifozát hozzáadásával javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen a gyomirtószereket. Ha a permetezés időpontját körültekintően választjuk meg egyetlen védekezés elegendő az egész vegetációs idő alatt. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs- és a kordonkartisztítás.
A fent említett hatóanyagok kifejezetten környezet-kímélők, ezért az integrált termesztésben is felhasználhatók.

Pénteken és a hétvégén hőmérséklet csökkenés kezdődik. Változóan napos-felhős időben, további záporok, zivatarfoltok várhatók. A jövő hét első felében az ilyenkor szokásos hőmérséklet valószínű. A következő 7 napban a Térségben 15 mm csapadék várható. Adott napra várható csapadékról a http://www.eumet.hu/ weboldalon érhetünk el információkat.


Az alma elvirágzott. A meleg napok hatására gyorsan lezárult a virágzás. A száraz időjárás miatt a tűzelhalás veszélye továbbra is minimális. A kötődés megfelelően alakult. Közepes vagy nagy számú terméskezdemény maradt meg.

A varasodás már „mozgolódik”, de nagyon kis területeken lehet fertőzést észlelni. A hétvégére ígért záporos időjárás most már beindíthatja a komolyabb fertőzéseket.

A lisztharmat számára kedvezőbb az időjárás mint a varasodásnak, de a betegség továbbra sem lép fel számottevő mértékben. A betegség ellen, főleg olyan ültetvényekben, ahol zászlós hajtásokat észlelünk, elsősorban felszívódó készítményeket használjunk. Vigyázzunk a felszívódó készítmények használatakor, mert könnyen perzselést okozhatnak a terméskezdeményeken. Ne adagoljuk túl őket. A kijuttatás időpontjának megválasztásakor kerüljük az intenzív napsütés időszakait.

A rovarok kártétele továbbra is fokozott. A mostani időszakban feltétlenül védekezzünk rovarölő szerrel, mert várhatóan az idei évben a kártevők jelentős kárt tesznek a védetlen ültetvényekben. A sodrómolyok, lombormányosok és a levélpirosító levéltetű kártétele továbbra is fokozott. Megjelentek az első levéltetű kolóniák is a lombozaton. A levéltetvek vírusterjesztők is, ezért a korai kártételt próbáljuk minél előbb megakadályozni. A leveleken mozgó hangyák látványára fogjunk gyanút, mert ezek a levéltetvek jelenlétét jelzik. A hangyák gondozzák, védik a levéltetveket, cserébe a levéltetvek által kiválasztott édes mézharmatért.

Jelentős számban megtalálhatók az araszoló és a lomrágó hernyók is. Ezek fokozottan károsítják a lombozatot. A levélpirosító levéltetvek és a vértetvek kártétele is fokozott. Azokban az ültetvényekben, ahol tavaly gond volt a vértetvekkel, ott most védekezzünk ellenük.

A mostani időszakban még nincs kiterjedt lombozat, így a vértetvek elleni permetezés során a kártevőt fokozottabban elérhetjük a permetlével. Ez elsősorban a fás részek jó lefedhetőségében jelentkezhet.

Gyomnövények ellen javasolható a felszívódó szerek használata. A gyomnövények 10-25 cm-es fejlettségénél célszerű kijuttatni őket. Ebben az esetben a legjobb a hatásuk, és a fákra sem jelent veszélyt az alacsony gyomokra tartott szórófej a használat során. Magasabb gyomnövényzet esetén javasolható a gyomirtás előtti kaszálás, különben több kárt teszünk a vegyszeres gyomirtással, mint hasznot

A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.
 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább