Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő és alma növényvédelmi előrejelzés (2012. május 24.)



Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére

Kiadva: 2012.05.24. 12:00-kor.  
Érvényes: 2012.05.31-ig.
Várható frissítés: 2012.05.31. 12:00-kor.


A párás levegőben erős a lisztharmat-veszély. Napok óta rendkívül magas a páratartalom, emellett a hőmérséklet is kedvező a lisztharmat számára. Napközben fülledt, „nehéz” idő van, amely jelentősen segíti a lisztharmat új fertőzési lehetőségeit. A csapadék hatására kissé lelassult a növekedés az elmúlt időszakban. Jelenleg a hajtások átlagosan 80-90 cm-es hosszúságúak a Térség ültetvényeiben.

A csapadékos napokban is 16-18 oC volt a hőmérséklet, a fejlődés így nem állt le az esős napokon sem, ezért a virágzás várható időpontja előbbre tolódik a megszokottnál, néhány fajtában már meg is kezdődött. A Kékfrankos és a Chardonnay is helyenként megkezdte a virágzást.

Ezzel párhuzamosan a lisztharmat-veszély fokozott az ültetvényekben. Tüneteket még továbbra sem találtunk, de napokon belül robbanásszerűen megjelenhetnek az ültetvényekben  a gomba első levéltünetei.  

Az elmúlt napokban leesett jelentős mennyiségű csapadék hatására erős lehetséges fertőzési hullám indulhatott el mindkét betegség - a lisztharmat és a peronoszpóra – esetében is. A virágzás közelsége és a betegségek számára jelenleg nagyon kedvező időjárás miatt haladéktalanul meg kell kezdeni a blokkszerű kezelések első fordulóját. A készítmények közül a legerősebb hatásúakat válasszuk: ez lehet valamelyik strobilurin, ezen kívül felszívódó szerek kombinációjával is indulhatunk. A lényeg, hogy erős védelemmel lássuk el a szőlőt, hogy a virágzás alatti időszakban a gombabetegségek várhatóan erős támadása visszatartható legyen. Nagyon fontos a jó fedettség. Törekedjünk a minél teljesebb, tökéletesebb fedettség elérésére. A magas páratartalom és a melegedő időjárás együtt a lisztharmatnak nagyon kedvez. Függetlenül attól, hogy még nincsenek tünetek, most leginkább erre a betegségre kell figyelmet fordítani.

A tarka szőlőmoly továbbra is rajzik, de már csak kis egyedszámmal. Szex-feromon csapdáink átlagosan 5 db-ot fogtak a héten. Ezzel párhuzamosan az első lárvák megjelenése megkezdődött. Az elmúlt hetekben tömegesen rajzó molyok utódai most tömegesen kelnek. Az elkövetkező napokban vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. Permetezés hiányában a fürtkezdeményeket a kis lárvák már virágzás előtt és alatt jelentősen károsíthatják. A mostani időszakban a kontakt szerek és  a kitinszintézis-gátló készítmények használata is indokolt és megfelelő, bármelyik szertípust választhatjuk az eredményes védekezés érdekében. 

A levélatkák továbbra is visszafoghatják egyes hajtások növekedését. Ilyen esetben speciális atkaölő szereket juttassunk ki. A képen látható atkás hajtás nagymértékben lemaradt a növekedést tekintve a mentes hajtástól. Ezeken a részeken megfelelő termés nem várható.

A zöldmunkákkal folyamatosan válogassuk ki a jól fejlődő hajtásokat. A virágzó fürtök így a virágzás alatt "levegőhöz juthatnak", és a kötés jól alakulhat. Virágzás előtti permetezésnél használjuk a folpet hatóanyagú készítményeket, amelyek nemcsak a peronoszpóra, de - csapadékos idő esetén - a virágzás alatt fellépő szürkepenész ellen is hatékony védelmet nyújtanak.

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát és terbutilazin kombinációjú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt nyárig.

Hétvégén élénk északi szél fúj. Zivatarnak, sőt zápornak is kicsi az esélye. Hétfőre is változóan felhős-napos, mérsékelten meleg idő ígérkezik eső nélkül, de egy-egy helyi zápor aznap is előfordulhat. A következő 7 napban a Térségben 22 mm csapadék várható. Adott napra várható csapadékról a http://www.eumet.hu/ weboldalon érhetünk el információkat. 


A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

Az alma a legtöbb helyen jól fejlődött az elmúlt időszakban. A faggyal nem érintett ültetvényekben közepes vagy jó termés ígérkezik. A varasodás és a lisztharmat is rendkívül erős az ültetvényekben. Elsősorban az intenzív ültetvényekben erős a varasodás fellépése. A talajhoz közeli lombzóna erősen és hosszan fertőződhet, a későn felszáradó füves részek sokáig jó fertőzési körülményeket biztosítanak a betegség számára.

Varasodás tekintetében most van a „csúcsidőszak”. A fertőzésmenet szerint az aszkospórás fertőzés a jelenlegi időpontban még teljes intenzitással ontja a talajon szétesett levélmaradványokban lévő aszkospórákból a fertőző anyagot. Ezzel párhuzamosan a konídiumos fertőzés – most már a harmadik hullámot követően – eljutott a magas szintre. A kettő együtt tartja igazán erős fertőzési nyomás alatt az ültetvényeket. Tehát a talajról és a levelek felszínén kialakult telepekről is folyamatos a fertőző anyag terjedése. A mostani időszakban javasolt a legerősebb védelmet folytatni a varasodás ellen. Felszívódó és kontakt szerek kombinációját kell kijuttatni, hogy a fertőzés se a gyümölcsön se a lombozaton ne tudjon kárt tenni. A permetezéseket 10-12 napos fordulókkal végezzük.


Az almamoly és a lombosfa-fehérmoly is rajzik. A lárvák kelése és kártétele ezzel párhuzamosan folyamatos. Hosszú hatástartamú kitinszintézis-gátlókkal vagy rövidebb, gyors hatású kontakt készítményekkel védekezhetünk ellenük.


Több helyen mostanra felszaporodhattak a vértetvek. Fontos, hogy még az elején állítsuk meg a fertőzést. A besűrűsödő lombozaton a későbbiekben nagyon nehéz védekezni a kártevő ellen. A nagy tömegű lombozat miatt a permetszer nem kerül megfelelő érintkezésbe a kártevővel ill. a levelekkel. Ily módon – a későbbiekben - még a magas dózisú szerhasználat sem ad megfelelő védelmet.

Jelentősen fokozódtak a levéltetvek által okozott tünetek is az ültetvényekben. Csak többszöri védekezéssel tudunk ellenük eredményt elérni.

A meleg időjárásban vigyázzunk a perzselésre. A kontakt készítmények és a lisztharmat ellen használt felszívódó szerek jelentősen károsíthatják a lombozatot és a gyümölcsöt, ha nem megfelelő dózisban vagy kis vízmennyiséggel juttatjuk ki őket. Javasolható a reggeli vagy esti permetezések kivitelezése.

A párás időjárásban ismét fertőzhet a tűzelhalás. A betegség ellen a réz hatóanyag kiemelt használata javasolható egész éven át. Azokban a fajtákban (a többség ilyen), amelyik nem bírja a rezet egész évben, főként a perzselés miatt, törekedni kell a réz tavaszi súlyozott használatára, majd nyáron ismét „visszahozni” a réz hatóanyagot az ültetvénybe.

Gyomnövények ellen javasolható a felszívódó hatóanyagok használata. Vigyázzunk a fák lelógó ágaira, mert a felszívódó készítmények az alsó hajtásokból felszívódva kárt tehetnek a fákban. A gyomnövények 10-25 cm-es fejlettségénél célszerű kijuttatni őket. Ebben az esetben a legjobb a hatásuk, és a fákra sem jelent veszélyt az alacsony gyomokra tartott szórófej a használat során.



A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább