Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő és alma növényvédelmi előrejelzés (2012. május 17.)


Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére

Kiadva: 2012.05.17. 12:00-kor.  
Érvényes: 2012.05.24-ig.
Várható frissítés: 2012.05.24. 12:00-kor.



Heterogén a növekedés a szőlőben. A változékony időjárás és a tavaszi fagy is hatással van a szőlő jelenlegi fejlődésére. A fürtkezdemények száma megfelelő, a terméselemeken a fagy hatása általában nem látszik. Kivéve azokban az ültetvényekben, ahol jelentősebb fagykár érte a szőlőt. A hűvös napok hatására lelassult a szőlő fejlődése az elmúlt héten. Átlagosan 40-60 cm-es hajtások vannak az ültetvényekben, de több helyen figyeltünk meg 70 cm feletti hajtásnövekedést is. A múlt héten 14-26 mm csapadék esett a Térségben.

A csapadékos időnek köszönhetően a szőlő hajtásai nagyon törékenyek és levelei vékonyak. A zöldmunkáknál óvatosan kell dolgozni, hogy a megmaradó hajtásokat ne sértsük meg. Ez a vékony levélszövet kedvez a betegségeknek, azok könnyen fertőzhetik a leveleket és gyorsan terjedhetnek a levélszövetben. A permetezés során viszont figyelni kell a perzselés fokozott veszélyére.

A kiadós esőzések miatt arra számíthatnánk, hogy fokozott a peronoszpóra-fertőzés veszélye, de ennek ellenére az automata meteorológiai mérőállomásokhoz kapcsolt előrejelző programok erős lisztharmat-veszélyt jeleznek. A párás időjárás kedvező a lisztharmat kialakulásának. A hétvégére ígért felmelegedő időben jelentős fertőzések indulhatnak el. Tüneteket még nem találtunk a Térség ültetvényeiben, de rövidesen várható az első tünetek megjelenése a leveleken. A szőlő gombabetegségek elleni védelmét  a napokban meg kell kezdeni. A permetezésre kontakt és felszívódó készítmények együttes használata javasolt. Kén, lisztharmat elleni felszívódó készítmény és a peronoszpóra elleni kontakt készítmény is kerüljön bele a tankkeverékbe.
A fiatal hajtásokat több helyen károsíthatják a levélatkák és a gubacsatkák. A gombaölő szerek mellé speciális atkaölő szereket is keverjünk hozzá. A szőlő eddig "elnőtte" az atkakártételt, a hajtások fejlődését nagy számú atka sem tudta korlátozni az idei évben. Csak elvétve lehet súlyosabb tünetekkel találkozni. Ezeken a helyeken a hajtások fejlődése erősen visszamaradt. Nehezíti a kártétel felismerését, hogy a tavaszi fagy miatt több helyen a képen látható gyenge, bokrosodó növekedés figyelhető meg. Biztos támpont lehet a szívásnyomok felismerése a leveleken.

A tarka szőlőmoly rajzása lecsökkent. Szex-feromon csapdáink átlagosan 5 db-ot fogtak a héten. Az első lárvák megjelenése az elkövetkező napokban már várható. A rovarölő szeres kezeléseket el kell kezdeni a molyok ellen, mert ennek hiányában a fürtkezdeményeket a kis lárvák már virágzás előtt jelentősen károsíthatják. A mostani időszakban elsősorban a kitinszintézis-gátló készítmények használata indokolt. A rovarölő szerek használata más kártevők miatt is indokolt. Több helyen a lombormányosok, levélbarkók és egyéb levélkárosítók is fogyasztják a szőlőt.
A zöldmunkákkal folyamatosan válogassuk ki a jól fejlődő hajtásokat. A tőkék így mielőbb a megmaradt, kiválogatott szép, erős hajtásokba tudják összpontosítani a növekedési energiájukat. A tőketörzsön előtört kis hajtásokat távolítsuk el még most, mielőtt azok megerősödnének.

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk figyelmet. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát és terbutilazin kombinációjú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt nyárig. Az említett kombináció minden magról kelő és évelő gyomnövényt irt, és talajon keresztüli tartamhatással rendelkezik. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki.

Pénteken a hideg reggelt követően, kissé még napközben is hűvös, de már derűs idő lesz. Gyenge, változóirányú lesz a légmozgás. Hétvégén és hétfőn viszont már erős felmelegedés várható. Kedden, szerdán, csütörtökön néhol záporos, változékony időre van kilátás. A következő 7 napban a Térségben 25 mm csapadék várható. Adott napra várható csapadékról a http://www.eumet.hu/ weboldalon érhetünk el információkat.


A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.


A hűvös, csapadékos időjárásban erősen fertőz a varasodás. Az elmúlt napokban hosszantartó levélnedvesség időszakokat regisztráltunk. A talajról fertőző aszkospórák folyamatos szóródása mellett számolni kell a lombozaton kialakuló telepekről tömegesen fertőző konidiumokkal is. Az időjárás kedvezett a gyors lombnövekedésnek, így jelenleg a varasodás erősen fertőzheti a „léha” levélszövetű fákat. A vékony levélszövetek nemcsak  a gombabetegségekre érzékenyek fokozottan, hanem a perzselésre is. Mostantól kezdve a gyümölcskezdemények is fokozott veszélyben vannak a varasodás miatt.

A lisztharmat számára is kedvező a párás időjárás. A betegség ellen, főleg olyan ültetvényekben, ahol érzékeny fajták vannak, most elsősorban felszívódó készítményeket használjunk.

Vigyázzunk a felszívódó készítmények használatakor, mert könnyen perzselést okozhatnak a terméskezdeményeken is. Ne adagoljuk túl őket.

A kijuttatás időpontjának megválasztásakor kerüljük az intenzív napsütés időszakait. Igaz ez a kontakt készítményekre is. Mivel főleg a ként használjuk a betegség ellen, itt is vigyázzunk az eső utáni szeles, „feltisztuló” időben a fákra. Erős perzselét okozhatnak még enyhébb időben is ezek a készítmények. Ilyenkor – eső után - a leveleken vékony a viaszréteg, a napsugárzás pedig intenzív lehet.

A rovarok kártétele továbbra is fokozott. Feltétlenül védekezzünk rovarölő szerrel, mert várhatóan a kártevők jelentős kárt tesznek a védetlen ültetvényekben. A molyok és a levélpirosító levéltetű kártétele továbbra is fokozott. Az almamoly (átlag: 12 db/csapda/hét) és a lombosfa-fehérmoly (átlag: 19 db/csapda/hét) rajzása folyamatos. Az almamoly rajzása csökkenő, a lombosfa-fehérmoly rajzása erősödő tendenciát mutat. Egyre több helyen terjeszkednek a levéltetű kolóniák is a lombozaton. A levéltetvek vírusterjesztők is, ezért a kártételüket próbáljuk minél előbb megakadályozni. A leveleken mozgó hangyák látványára fogjunk gyanút, mert ezek a levéltetvek jelenlétét jelzik. A hangyák gondozzák, védik a levéltetveket, cserébe a levéltetvek által kiválasztott édes mézharmatért.
Jelentősen fokozódtak a levélpirosító-levéltetvek által okozott tünetek is az ültetvényekben. Csak többszöri védekezéssel tudunk ellenük eredményt elérni.

Jelentős számban megtalálhatók a levéldarazsak, az araszoló- és a lomrágó hernyók is. Ezek fokozottan károsítják a lombozatot. A levéldarázs-félék családja tartozó kártevők a kis terméskezdeményekre rakják tojásaikat, majd ezek - a jellegzetes felszíni parásodást okozó hámozgatás után – a kis terméskezdemény belseje felé veszik az irányt. Fokozott kártételük nyomán az érintett terméskezdemények egy idő után lehullanak. A többszöri rovarölő szeres kezelés ad csak megfelelő védelmet a kártevő ellen, ill. szüntetheti meg annak kártételét.

Gyomnövények ellen javasolható a felszívódó szerek használata. A gyomnövények 10-25 cm-es fejlettségénél célszerű kijuttatni őket. Ebben az esetben a legjobb a hatásuk, és a fákra sem jelent veszélyt az alacsony gyomokra tartott szórófej a használat során. Magasabb gyomnövényzet esetén javasolható a gyomirtás előtti kaszálás, különben több kárt teszünk a vegyszeres gyomirtással, mint hasznot.


A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább