logo

Kereső


Pincészet kereső

hírlevél


E-mail cím:



Eredetvédelem


A magyarországi borkészítés jövője a minőségben és az egyediségben rejlik. Az ok egyszerű: mennyiségben a magyar borászok nem versenyképesek a külföldi bortermelőkkel. Gondoljunk bele, egy-egy ausztráliai, dél-afrikai, vagy éppen kaliforniai nagybirtok területe akkora lehet, mint amekkora egy egész borvidéké Magyarországon.  A magyar borok versenyképességét, minőségét, jelképét pedig csak az eredetvédelem biztosíthatja hatékonyan. Nemzetközi viszonylatban már régóta meghatározó az eredetvédelem. Mint a fogalom neve is mutatja, a borászok, borvidékek így tudják boraik minőségét biztosítani, értéküket és hírnevüket megóvni. Az utóbbi években az Európai Uniós csatlakozást követően Magyarországon is felerősödtek az eredetvédelem megszerzésére irányuló törekvések, a szabályozás és a törvényi előkészítés a Földművelésügyi- és Vidékfejlesztési Minisztérium hatáskörébe tartozik.

Magyarországnak is szüksége van borvidékenkénti eredetvédelmi rendszerre és dűlőklasszifikációra a minőség függvényében. Csakis az egyéniség érvényesülhet hosszú távon, és az a bor, mely képes kitűnni értékeivel. Ennek feltétele, hogy a borokat sikeresen lehessen megvédeni az eredetvédelemi rendszer kialakításával országon belül és nemzetközi viszonylatban is.

A Pannon Borrégió borvidékei közül eddig a villányi került be az eredetvédelmi programba. Várhatóan a közeljövőben Szekszárd követi őt elsőnek, míg a pécsi és tolnai borvidékek belépésére még várni kell.

Néhány külföldi ország eredetvédelmi jelölése:

Ausztria: DAC (Districtus Austria Controlatus)

Franciaország: AOC (Appelation Originale Controlée)

Olaszország: DOC (Denominazione di Origine Controllata)

Spanyolország: DO (Denomazion Original)

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2012. augusztus 7.

Szeretettel várjuk Önöket 2012. augusztus 10. és 12. között a XIX. Szentlőrinci Gazdanapokon!

tovább

2012. április 18.

A dél-dunántúli környezeti nevelésben és ökoturizmusban érintett szolgáltatókat fogja össze a régió teljes területéről a Dél-Dunántúli Ökoturisztikai Klaszter.

tovább

2012. április 17.

A Dél-Dunántúli Ökoturisztikai Klaszter felmérte és összegyűjtötte a tagjai körében az ökoturizmus és környezeti nevelés szempontjából példás gyakorlati tevékenységet. Az a klaszter célja, hogy a tagjaik által már alkalmazott „jó gyakorlatot” mások is megismerhessék, és tevékenységük során alkalmazzák.

tovább