Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2016.06.09.)


 

Kiadva: 2016.06.09. 12:00-kor.
Érvényes: 2016.06.16-ig.
Várható frissítés: 2016.06.16. 12:00-kor.   

 

A szőlő fejlődése zavartalan volt az elmúlt héten. Csapadék csak 6 mm körüli mennyiség esett. A nappali felmelegedések átlagosak voltak, a reggelek néhol hűvösebben alakultak. Ez az időjárás kedvez a virágzásnak. Jelenleg fővirágzás-virágzás végén van a szőlő a Borvidék ültetvényeiben. A változékony időjárás hatására átlagos ütemű a virágzás. Tapasztalataink szerint egyelőre a termékenyülés kedvező.

A lisztharmat tünetei egyre több helyen jeletek meg az ültetvényekben. A szőlő peronoszpóra első tünetei a mélyebben fekvő területeken, a levélen alakultak ki. A gyakori csapadék és a leveleken, eső után megmaradó tartós levélnedvesség segíti a fertőzés fokozódását. Súlyos esetben a leveleken és a virágokon, fürtkezdeményeken is megjelenhetnek a tünetek, ami fürtveszteséggel járhat. Ezért a szélcsendesebb mélyebb fekvésű területeken fokozott figyelemmel kell védekezni és a szerválasztásnál a Borvidék minden részén törekedjünk a megelőzésre, ami a következő napokban nagyon fontos, használjunk felszívódó hatóanyagot. 



A permetezések "alapszereként" mindenképpen szerepeljen a folpet hatóanyag vagy folpet tartalmú szerkombináció. A peronoszpóra elleni hatása mellett a botritisz ellen is véd, amely fertőzheti a virágokat.



A szőlőlisztharmat telepei a lombozat belsejében találhatók meg az érzékeny fajtákon. A tünetek száma még alacsony, de a szőlővirágzás miatt a veszélyhelyzet az újabb fertőzések, különösen a fürtfertőzés miatt fokozódik. Az elsődleges fertőzési forrást most még a tavasszal, már a kihajtáskor fertőzött vagy a nem sokkal a kihajtás után a tőketörzs közelében lévő és ott megfertőződött levelek adják. Ezek a levelek elszórtan találhatók a törzs közelében a tőkéken. Számuk egy ültetvényben nem sok, de ha nem kapnak permetlevet, akkor "ontják" a felületükről a konídiumokat és befertőzik az egész ültetvényt.



A virágzáskor a kijuttatott permetlé a leveleket, hajtásokat, virágokat védi, de a kötődött bogyót, az őt takaró pártasapka lehullásáig nem. Ezért az első bogyófertőzés ekkor következhet be. Ennek kivédésére a permetezési fordulók idejét tartsuk be és használjunk felszívódó szert. Ha kontakt hatású szert is alkalmazunk, akkor különösen fontos a maximális fedettség elérése.



A szőlő szürkerothadás első fertőzési hulláma a virágzáskor van, amely csapadékos, szeles időben erősödik. Ezért a virágzat védelme most kiemelten fontos.

 

A tarka szőlőmoly rajzása gyenge. Szex-feromon csapdáink átlagosan 11 db-ot fogtak a héten. Ezzel párhuzamosan a lárvák megjelenése és károsítása folyamatos. Vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. A lárvák L2-es stádiumban vannak a mostani időszakban. Permetezés hiányában a fürtkezdeményeket a kis lárvák a virágzás alatt jelentősen károsíthatják. A mostani időszakban a kontakt szerek és  a kitinszintézis-gátló készítmények használata is indokolt és megfelelő, bármelyik szertípust választhatjuk az eredményes védekezés érdekében.

Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. A mostani időszakban hektáronként 350 l víz körüli mennyiséggel lehet jó fedettséget elérni. Lehetőség szerint kerüljük a nagy vízmennyiséggel történő permetezést a mostani időszakban. 

A nagy, 500-600 liter víz/ha, vízmennyiséggel történő permetezés "híg" permetlé-oldatot ad, amely még tovább "hígulhat" a szőlő erős növekedése és új lombképződése miatt. Több helyen igen erős hajtásnövekedés figyelhető meg a szőlőben. Ezeken a helyeken a zöldmunkákkal és a gyakoribb permetezésekkel (10-12 napos forduló) tudjuk segíteni a szőlőt a megfelelő egészségi állapot fenntartásában.

A szőlőtőkén a főhajtás és az azokon lévő levelek adják a termés fejlődéséhez az energiát. A levél tövénél, a hónaljhajtások (kacsok) tömeges megjelenése miatt most van az ideje a hónaljazásnak/kacsozásnak. A kacsokat még idejekorán kell le/ki-tördelni. Ugyanis azok az ágak termést nem hoznak, de a tőkétől az erőt és a terméstől a vizet elveszik. Elég, ha akkor távolítjuk el őket, míg azok kb. 30 cm-esek lesznek.

Igazából a kacs (cirrhus) kapaszkodó szerv, fejlődhet szárból: szár-kacs (pl. szőlő), ág-kacs (pl. tök), levélből: levél-kacs (pl. borsó), levélcsúcsból (pl. Gloriosa), pálhalevélből (pl. Smilax), levélnyélből (pl. iszalag). Néhány helyen bajusz néven is emlegetik, de kacskaringónak is nevezik. Egyes vidékeken népiesen a hónaljhajtásokat a szőlőn kacsnak is hívják. Néhány fajtánál (pl. Kocsis Irmánál) kacsot ízközben is találhatunk.

 

A hónaljhajtások megjelenése és fejlődése is jelentősen növeli ilyenkor az új lombfelületet. A "töményebb" permetlé használat - az erős növekedés leállásáig - javasolt. Nemcsak a középső zónának, de a lombozat alacsonyabban (tőketörzs) és magasabban (vitorla) elhelyezkedő részeinek is juttatni kell a permetléből.

A túl tömény oldat azonban egyes készítményeknél perzselést okozhat. Elsősorban a kéntartalmú szerek és a lisztharmat ellen használt felszívódó készítmények érdemelnek fokozott figyelmet.

 

A gubacsatkák és a levélatkák ellen védekezzünk atkaölő szerrel, ahol szükséges.

 

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. A gyomnövények levelein keresztül felszívódó hatóanyagú készítményekkel eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki az említett készítményeket. Évelő gyomnövények ellen a magasabb dózist javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t.

Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen a gyomirtószereket. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. A pótlásokat törzstakaróval védhetjük a gyomirtószertől.

A meteorológiai állomások által mért adatok 

 06.03 - 06.09.

 Heti átlaghőmérséklet (oC)

 Csapadékösszeg (mm)

 Szekszárd

21,8

6

 Iván-völgy

21,5

5

 Bati-kereszt      

21,3

6

 Kajmád   

21,6

7

 Görögszó  

22,1

6

 Bátaszék  

22,2

7

 Paks  

21,6

5

 Bonyhád     

21,5

6

Pénteken egy hidegfront vonul át az ország felett észak-dél irányban. Átmenetileg felhősebb időre van kilátás időszakos esőkkel, záporokkal kissé csökkenő hőmérséklettel, de északnyugat felől egyre nagyobb területen szakadozik fel a felhőzet, süt ki a nap. Szombat reggelre a csapadék várhatóan nagyrészt elvonul és változóan napos, időnként mérsékelten felhős, kellemes idő alakul ki napközben. Elszórt záporokra még számítani kell, illetve előreláthatólag éjjel érkezik délnyugat felől egy kiadósabb csapadékmező. Vasárnap változékony, többnyire erősen felhős, zivataros, záporos idő látszik továbbra is a legvalószínűbbnek. Jövő hét hétfőn hűvös, északias szélben már nem valószínű jelentős csapadék, csak elszórt záporok, de még sok felhő marad az égen. Keddtől fokozatos, de erős és tartós felmelegedésre van kilátás. Növényvédelmi munkákat a héten csak körültekintéssel lehet végezni biztonságosan, az eső, zivatar veszélye fennáll. A következő 7 napban Borvidékünkön 18 mm csapadék várható (Forrás: http://www.eumet.hu/).

A

ajánlata erre a hétre atkák ellen: Thiovit Jet, Vertimec Pro

molyok ellen: Karate Zeon 5 CS

lisztharmat ellen: Dynali, Topas 100 EC, Thiovit Jet

peronoszpóra ellen: Bravo 500, Ridomil Gold MZ 68 WG, Pergado F

lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max

gyomok ellen: Medallon Prémium

 

A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább