Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2016.05.26.)


Kiadva: 2016.05.26. 12:00-kor.
Érvényes: 2016.06.02-ig.
Várható frissítés: 2016.06.02. 12:00-kor.

A szőlő erősen fejlődött az elmúlt héten. Jelenleg a hajtások átlagosan 50-80 cm-es hosszúságúak a Borvidék ültetvényeiben. Több helyen méteres hajtások is megfigyelhetők. A fürtök megnyúltak, 6-8 nap múlva megindulhat a virágzás.

 

Ezzel párhuzamosan a lisztharmat-veszély fokozott az ültetvényekben. Elszórtan korábbi fertőzésre utaló tűszerű barna foltokat lehet észlelni a lombozaton, de jellegzetes, egyértelmű tüneteket még nem találtunk az ültetvényekben. Napokon belül robbanásszerűen megjelenhetnek az ültetvényekben a gomba első levéltünetei. Az átlaghőmérséklet az elmúlt napokban jelentősen megugrott, voltak olyan reggelek, amikor 15-16 oC volt a hőmérséklet, ami nagyon kedvez a lisztharmat számára.


Az elmúlt időszakban többször is esett csapadék a Borvidéken, és mindkét betegség - a lisztharmat és a peronoszpóra - esetében újabb fertőzési hullámok indultak el. A virágzás közelsége és a betegségek számára jelenleg nagyon kedvező időjárás miatt haladéktalanul meg kell kezdeni a blokkszerű kezelések első fordulóját. A készítmények közül a legerősebb hatásúakat válasszuk: ez lehet valamelyik strobilurin, ezen kívül felszívódó szerek kombinációjával is indulhatunk. A lényeg, hogy erős védelemmel lássuk el a szőlőt, hogy a virágzás alatti időszakban a gombabetegségek várhatóan erős támadása visszatartható legyen. Nagyon fontos a jó fedettség. Törekedjünk a minél teljesebb, tökéletesebb fedettség elérésére. A folpet hatóanyagot tartalmazó kombinált készítményeket részesítsük előnyben, így a virágzás alatti csapadékosabb időjárás esetén sem lesz gondunk a szürkepenésszel.

Virágzás előtt, most ajánlott permetezni Bór tartalmú lombtrágyával (Polybór 140, Folicare B) a jobb kötődés, a madárkásság megelőzése érdekében.

A zöldmunkákkal folyamatosan válogassuk ki a jól fejlődő hajtásokat. A fürtök így "levegőhöz juthatnak", a növényvédő szerek pedig hozzáférhetnek az eldugottabb részekhez is.

A peronoszpóra is veszélyes lehet: újabb lehetséges fertőzési ciklus elindulását jelezték a műszerek május 23-án. A legfontosabb teendő a mostani időszakban, hogy megelőzzük a primer tünetek megjelenését, és a primer tünetek megjelenése után a szaporítóképletek kialakulását a gombatelepeken. A permetezésre kontakt és felszívódó készítmények együttes használata javasolt.

A tarka szőlőmoly továbbra is folyamatosan rajzik. Szex-feromon csapdáink átlagosan 13 db-ot fogtak a héten. Az első lárvák megjelentek. Az elmúlt hetekben tömegesen rajzó molyok utódai most tömegesen kelnek. A rovarölő szeres kezeléseket el kell kezdeni a molyok ellen, mert ennek hiányában a fürtkezdeményeket a kis lárvák már virágzás előtt jelentősen károsíthatják. A mostani időszakban elsősorban a kitinszintézis-gátló készítmény használata indokolt.

A zöldmunkákkal folyamatosan válogassuk ki a jól fejlődő hajtásokat. A huzalok közé igazított hajtásokat nem bántja a szeles, esős időjárás.

A tőkék így mielőbb a megmaradt, kiválogatott szép, erős hajtásokba tudják összpontosítani a növekedési energiájukat. A tőketörzsön előtört kis hajtásokat távolítsuk el még most, mielőtt azok megerősödnének.

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. A gyomnövények levelein keresztül felszívódó hatóanyagú készítményekkel eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki az említett készítményeket. Évelő gyomnövények ellen a magasabb dózist javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen a gyomirtószereket. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. A pótlásokat törzstakaróval védhetjük a gyomirtószertől.

A meteorológiai állomások által mért adatok 

 05.20 - 26.

 Heti átlaghőmérséklet (oC)

 Csapadékösszeg (mm)

 Szekszárd

18,2

7

 Iván-völgy

18,6

6

 Bati-kereszt      

18,1

6

 Kajmád   

18,4

7

 Görögszó  

18,7

6

 Bátaszék  

18,4

7

 Paks  

17,8

6

 Bonyhád     

18,1

8

 

Pénteken erős felmelegedés, zömében napos, délután és este elszórtan záporokkal tarkított idő a legvalószínűbb. Hétvégére strandidő ígérkezik. Továbbra sem kizárt egy-egy helyi zápor, de nem ez lesz a jellemző. Hétfő, kedd kissé mérséklődik a meleg, de még nyári időjárás ígérkezik. Foltokban akár tartósabb záporok, hevesebb zivatargócok is előfordulhatnak. Szerdára változékonyabb, zömében felhős és gyakori záporokkal, esőkkel tarkított időre van kilátás. Felélénkül az északnyugati szél és csökken a hőmérséklet. Növényvédelmi munkákat a héten csak körültekintéssel lehet végezni biztonságosan, az eső, zivatar veszélye fennáll. A következő 7 napban Borvidékünkön 14 mm csapadék várható (Forrás: http://www.eumet.hu/).

A

ajánlata erre a hétre atkák ellen: Thiovit Jet, Vertimec Pro

molyok ellen: Karate Zeon 5 CS

lisztharmat ellen: Dynali, Topas 100 EC, Thiovit Jet

peronoszpóra ellen: Bravo 500, Ridomil Gold MZ 68 WG, Pergado F

lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max

gyomok ellen: Medallon Prémium

 

A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább