Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2013.07.11.)


Kiadva: 2013.07.11. 12:00-kor.
Érvényes: 2013.07.18-ig.
Várható frissítés: 2013.07.18. 12:00-kor.

 

Lassan telnek a fürtök, sok a hiányos bogyójú fürt az ültetvényekben. A fürtök száma azonban nagy, így lehet remény egy átlagos mennyiségre, de csak ott ahol erős a növényvédelem. Sokan kissé lazábbra engedték a növényvédelmet, gondolván, hogy a bogyók már viaszosodnak, és sok médium is ezt sugallta. Kontakt szerekkel védekeztek. Számukra most megérkezett a válasz.

Rég nem látott erősségű peronoszpóra fertőzés mutatkozik meg jelenleg a Borvidéken. Első hullámként a leveleken tapasztalhatók erős fertőzésre utaló tünetek.

A betegség lappangási ideje ilyen körülmények között levélen pár nap, így folyamatosan jelenhetnek meg újabb tünetek a lombozaton. Főleg a hajtásvégi levelek fertőződnek gyorsan és nagy számban. A kezelt ültetvényekben is általánosak a levéltünetek.

Inkubáció időtartama 80-90 %

relatív páratartalmon

Napi

középhőmérséklet

CO 

Lappangási idő 

(nap)

levélen

fürtön

10-13

15-18

15-18

14

12-15

12-15

15

11-13

11-13

16

9-11

9-11

17

6-7

11-13

18-19

5-6

13-15

20-25

4-5

14-18

Istvánffy-Pálinkás táblázat

   


A védekezés csak akkor lehet sikeres, ha az adott hőmérséklethez tartozó inkubációs idő harmadáig felszívódó szerrel védekezünk.
 

A java még csak most jön. A bogyókon a betegség lappangási ideje - a táblázatban látható módon - sokkal hosszabb. A levelekkel egy időben (múlt héten) befertőződött bogyókon a tünetek csak jóval később, jövő héttől kezdenek majd megjelenni. A lassan barnuló, szürkülő bogyók jelzik a peronoszpóra jelenlétét a fürtökben. A fürtfertőzésre fogékony fajták fürtjei vagy a fejlődésben lemaradottabb fürtrészek tömegével eshetnek áldozatul a peronoszpórának. Egy fertőzési hullámból a termés 30%-a elpusztulhat.



A leveleken megjelent tüneteket ezért vegyük komolyan, mert a későbbiekben a levek fonáki részén képződő ezüstszínű penészgyepről a konidiumok lemosódnak a fürtökre és a bogyók károsodása is jelentős lehet.


A bogyókba bejutott peronoszpóra csak lassan fejlődik, ezért olyankor is megjelenhet - természetesen 1-2 héttel ezelőtti fertőzés eredményeképp - amikor éppen permetezés után vagyunk. A bogyókban már bent lévő - már szemmel is látható - fertőzést nem tudjuk már megállítani (csak a lappangási idő első harmadában, aminek a kezdetét előrejelző műszerek nélkül nem tudjuk megállapítani), ezért itt a megelőzés kiemelten fontos.


A jelenlegi időszak kiemelten fontos, hogy a későbbi, erősebb fertőzéseket megelőzzük, illetve, hogy az 1-2 napos fertőzéseket "megállíthassuk". Erre a feladatra a peronoszpóra elleni felszívódó készítmények a legalkalmasabbak. A felszívódó hatóanyag mellett a gyári kombinációkban mindig van kontakt (réz, folpet, mankoceb) hatóanyag is. Használjuk most ezeket a magasabb dózisukban. Mivel fürtzáródás előtt/alatt vagyunk a folpet tartalmú kombinációk a leginkább javasoltak.

A párás levegő a lisztharmat számára is kedvező. Egyes fajtákban, Kék Oportó, Kékfrankos, egyre erősödő lisztharmat-fertőzések alakultak ki. Bár még nincs komoly fertőzöttség az ültetvényekben, de fel kell készülni a betegség gyors terjedésére.


A fertőzött helyeken azonnal védekezni kell. Elsősorban a kontakt készítmények áztatás-szerű használata állíthatja meg a fertőzés továbbterjedését. A kontakt szerekhez társított felszívódó szereknek a további fertőzések kialakulásának megelőzésében van jelentősebb szerepük. 

Lisztharmat ellen, az olyan ültetvényben, ahol évek óta ugyanazzal a készítménnyel permetezünk, és  - ennek ellenére - a lisztharmat előretörését figyeljük meg, haladéktalanul váltsunk készítményt, mert lehet, hogy kezdődő vagy kialakult rezisztencia az oka a részbeni/teljes hatástalanságnak.

A betegségek számára jelenleg nagyon kedvező időjárás miatt, folyamatosan - 7-10 naponta - folytatni kell a kezeléseket.

Ahol régebben kisebb/nagyobb jégeső károsította az ültetvényeket, a bogyókon/leveleken repedések, sérülések keletkeztek, amelyek most a növekedés miatt táguló sebként viselkednek. Ezeken a helyeken a folpet és a réz hatóanyagok folyamatos használata javasolt.

 

A szőlőmolyok károsítása folyamatos. Vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. Folyamatos a második nemzedék lepkéinek rajzása. Az elmúlt héten átlagosan 5 db egyedet fogtak a kihelyezett csapdák. A mostani időszakban a rovarölő szerek közük a kitinszintézis gátló készítmények alkalmazhatók sikeresen a molyok ellen.

Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. A mostani időszakban a 450 liter víz/ha vízmennyiséggel történő permetezés a legeredményesebb.

A kellő szakértelemmel irányított ültetvényekben, megfelelő zöldmunkával párosítva a védekezéseket, az idei évben is minőségi szőlő termeszthető.


A meteorológiai állomások által mért adatok

 07.05 - 11.

 Heti átlaghőmérséklet (oC)

 Csapadékösszeg (mm)

 Szekszárd

24,8

6,4

 Iván-völgy

24,6

6,1

 Bati-kereszt      

24,4

6,3

 Kajmád   

24,7

5,4

 Görögszó  

24,8

5,2

 Bátaszék  

24,8

6,2

 Paks  

24,6

7,1

 Bonyhád     

24,4

7,2

 

Keddig viszonylag enyhe, nyári napok várhatók. Keddtől ismét erős felmelegedés, kánikula valószínű. Növényvédelmi munkákat a héten biztonságosan lehet végezni. A következő 7 napban Borvidékünkön csapadék nem várható (Forrás: http://www.eumet.hu/)

A

 

ajánlata erre a hétre: atkák ellen Vertimec 1,8 EC

lisztharmat és atkák ellen Thiovit Jet,

lisztharmat ellen Topas 100 EC, Dynali

peronoszpóra ellen Ridomil Gold Plus 42,5 WP, Bravo 500, Ridomil Gold MZ 68 WG, Pergado F, Pergado Cu

lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max

molyok és rágó kártevők ellen Karate Zeon 5 CS

molyok ellen Affirm

gyomok ellen Medallon Premium

 

A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább