Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2013.07.04.)


Kiadva: 2013.07.04. 12:00-kor.
Érvényes: 2013.07.11-ig.
Várható frissítés: 2013.07.11. 12:00-kor.

 

A szőlőn borsó nagyságú bogyók vannak. A lisztharmat- és a peronoszpóra-fertőzés is csak lassan erősödik a Borvidék ültetvényeiben. A jelenlegi időjárásban a fürtlisztharmat és a levélperonoszpóra további terjedésére kell felkészülni. A reggeli hűvös időjárás és a napközbeni erős szél miatt gyorsan felszáradt a lombozat, alacsony volt  a páratartalom, ami miatt a gombabetegségek az elmúlt napokban nem terjedtek tovább. Ennek ellenére veszélyben van a szőlő, mert a virágzás nagyon elhúzódott, és még most is vannak virágzó fürtrészek. A szőlő nem kötött jól, emellett sok a különböző fejlettségű fürt/bogyó. Ez teszi igazán veszélyessé a helyzetet. A fejlődésben hátrébb maradt fürtrészek és az újonnan tömegesen képződő hónaljhajtások miatt még nagyon sok az érzékeny felület a tőkéken. Ez miatt indokolt/javasolt az erős védelem a szőlőben a mostani időszakban, bár a az ültetvényeket szemlélve ez nem tűnik ésszerűnek.

Az elmúlt héten nem hullott csapadék a Borvidéken, ennek ellenére a lisztharmat számára nagyon kedvezőnek ígérkezik az elkövetkező napok időjárása. Az egyre melegedő időjárásban a párásabbá váló levegő jó feltételeket teremt a betegség számára.

 

Az ültetvényekben még ugyan helyenként jelennek meg a peronoszpóra "régi" fertőzési hullámaiból tünetek, de ennek ellenére most a Borvidéken a lisztharmat erős támadására számíthatunk.

A fertőzött helyeken azonnal védekezni kell. Elsősorban a kontakt készítmények áztatás-szerű használata állíthatja meg a fertőzés továbbterjedését. A kontakt szerekhez társított felszívódó szereknek a további fertőzések kialakulásának megelőzésében van jelentősebb szerepük.

A lisztharmat mellett a peronoszpóra tüneteit is kísérjük folyamatosan figyelemmel. A leveleken megjelent friss tüneteket vegyük komolyan, mert a későbbiekben a levek fonáki részén képződő konidiumok lemosódnak a fürtökre és a továbbiakban az eddig megmaradt bogyók károsodása is elkezdődhet. Főleg a hétvégére ígért zivataros időszak után történhetnek fertőzések.

A bogyókban fejlődő peronoszpóra sokszor csak lassan fejlődik, ezért olyankor is megjelenhet - természetesen 1-2 héttel ezelőtti fertőzés eredményeképp - amikor éppen permetezés után vagyunk. A bogyókban már bent lévő - már szemmel is látható - fertőzést nem tudjuk már megállítani, ezért itt a további megelőzés kiemelten fontos. Erre a feladatra a peronoszpóra elleni felszívódó készítmények a legalkalmasabbak.

A szőlőmolyok lárváinak károsítása folyamatos. Vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. Az első nemzedékű lárvák fejlődése nagyrészt befejeződött. A lárvák bebábozódtak. Ezzel párhuzamosan megkezdődött - a korábban bábozódott egyedekből - a második nemzedék lepkéinek rajzása. Az elmúlt héten szex-feromon csapdáink átlagosan 4 db szőlőmolyt fogtak.

Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. A mostani időszakban a 400 liter víz/ha vízmennyiséggel történő permetezés a legeredményesebb.

Több helyen találkozhatunk az atkák kártételével. Az eddig gyorsan növő lombozaton nem volt szembetűnő a kártételük, de a mostani időszakban jobban láthatóak a levéltünetek. Elsősorban a gubacsatkák felszaporodása észlelhető a lombozaton. Speciális atkaölő szerrel permetezzük meg a tőkéket vagy használjunk folyamatosan nagy adagú ként.

 

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk figyelmet. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát tartalmú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt. Az említett hatóanyag minden, már kikelt, gyomnövényt irt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen magasabb dózisban javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. A fent említett hatóanyagok környezet-kímélők, ezért az integrált (AKG) termesztésben is felhasználhatók.


Választhatjuk kiegészítésnek a mechanikai gyomirtást is, mellyel egy ideig jól kezelhetjük a gyomokat. Az év során, a későbbikben, ezeken a területeken előretörnek az évelők - apró szulák, tarackbúza, csillagpázsit - melyek ellen a fent említett felszívódó gyomirtó szerekkel védekezhetünk.

A meteorológiai állomások által mért adatok

 06.28 - 07.04.

 Heti átlaghőmérséklet (oC)

 Csapadékösszeg (mm)

 Szekszárd

19,3

0

 Iván-völgy

19,1

0

 Bati-kereszt      

19,2

0

 Kajmád   

19,3

0

 Görögszó  

19,3

0

 Bátaszék  

19,3

0

 Paks  

19,2

0

 Bonyhád     

19,0

0

 

Jövő szerdáig kánikula várható, péntektől viharos zivatarfoltokkal. Szerdától friss szél és némi enyhülés valószínű. Növényvédelmi munkákat a héten biztonságosan lehet végezni, de zivatar veszélye fennáll. A következő 7 napban Borvidékünkön 12 mm csapadék várható (Forrás: http://www.eumet.hu/).

A

 

ajánlata erre a hétre: atkák ellen Vertimec 1,8 EC

lisztharmat és atkák ellen Thiovit Jet,

lisztharmat ellen Topas 100 EC, Dynali

peronoszpóra ellen Ridomil Gold Plus 42,5 WP, Bravo 500, Ridomil Gold MZ 68 WG, Pergado F, Pergado Cu

lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max

molyok és rágó kártevők ellen Karate Zeon 5 CS

molyok ellen Affirm

gyomok ellen Medallon Premium

 

A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább