Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2013.06.06.)


Kiadva: 2013.06.06. 12:00-kor.
Érvényes: 2013.06.13-ig.
Várható frissítés: 2013.06.13. 12:00-kor.

A szőlő fejlődése vontatott volt az elmúlt héten. Némi kis jég is jutott az ültetvények egy részére, de szerencsére esővel jött és nem okozott jelentősebb kárt. A jelentős mennyiségű csapadék és a hűvös időjárás miatt lassan fejlődött a szőlő, szinte megállt a növekedés. A múlt héten megkezdődött virágzás megtorpant, jelenleg 40-50%-os virágzásban vannak az ültetvények. Jövő hétre már melegebb időt ígértek a meteorológusok, így reménykedhetünk, hogy a virágzás zavartalan lesz.


A lisztharmat tüneteit már tömegesen megtaláltuk a Borvidék ültetvényeiben, így - ismerve az előzményeket - joggal számíthatunk a betegség heves támadására.     


Néhány nap múlva - várhatóan - a peronoszpóra tünetei is tömegesen meg fognak jelenni. Ez igen veszélyes a virágzó szőlőre és a kötődő kis bogyókezdeményekre nézve. A permetezések "alapszereként" mindenképpen szerepeljen a folpet hatóanyag vagy folpet tartalmú szerkombináció. A peronoszpóra elleni hatása mellett a botritisz ellen is véd, amely várhatóan - a mostani csapadékosabb időjárásban felszaporodott, és fertőzi a virágokat annak ellenére, hogy nem lesz számottevő csapadék a jövő héten.

A virágzás alatt, a betegségek számára jelenleg nagyon kedvező időjárás miatt, folyamatosan - 7-10 naponta - folytatni kell a blokkszerű kezeléseket. A készítmények közül a legerősebb hatásúakat válasszuk: ez lehet valamelyik strobilurin, ezen kívül felszívódó szerek kombinációjával is permetezhetünk. A lényeg, hogy erős védelemmel lássuk el a szőlőt, hogy a virágzás alatti és utáni időszakban a gombabetegségek támadása visszatartható legyen.

Mindhárom betegség erősen veszélyeztet, ezért a szerek magasabb dózisát válasszuk a permetezések alkalmával.

A tarka szőlőmoly rajzása gyenge. Szex-feromon csapdáink 5 db lepkét fogtak a héten. Ezzel párhuzamosan a lárvák károsítása folyamatos. Vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. A lárvák L2-es stádiumban vannak a mostani időszakban. Permetezés hiányában a fürtkezdeményeket a kis lárvák a virágzás alatt jelentősen károsíthatják. A mostani időszakban a kontakt szerek és  a kitinszintézis-gátló készítmények használata is indokolt és megfelelő, bármelyik szertípust választhatjuk az eredményes védekezés érdekében.

Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. A mostani időszakban hektáronként 300 l víz körüli mennyiséggel lehet jó fedettséget elérni. Lehetőség szerint kerüljük a nagy vízmennyiséggel történő permetezést a mostani időszakban. A nagy, 500-600 liter víz/ha, vízmennyiséggel történő permetezés "híg" permetlé-oldatot ad, amely még tovább "hígulhat" a szőlő erős növekedése és új lombképződése miatt. A hónaljhajtások megjelenése és fejlődése is jelentősen növeli ilyenkor az új lombfelületet. A "töményebb" permetlé használat - az erős növekedés leállásáig - javasolt.


A túl tömény oldat azonban egyes készítményeknél perzselést okozhat. Elsősorban a kéntartalmú szerek és a lisztharmat ellen használt felszívódó készítmények érdemelnek fokozott figyelmet. 

 

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát tartalmú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt nyárig. Az említett hatóanyag minden, már kikelt, gyomnövényt irt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen magasabb dózisban javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen. Ha az ültevény újra kigyomosodik, a nyári kezelést ismét glifozát tartalmú készítménnyel végezzük majd el. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. A fent említett hatóanyagok környezet-kímélők, ezért az integrált (AKG) termesztésben is felhasználhatók.

 

A meteorológiai állomások által mért adatok

 05.31 - 06.06.

 Heti átlaghőmérséklet (oC)

 Csapadékösszeg (mm)

 Szekszárd

15,2

11,5

 Iván-völgy

15,2

10,2

 Bati-kereszt      

15,1

10,4

 Kajmád   

15,2

10,3

 Görögszó  

15,2

11,6

 Bátaszék  

15,3

11,6

 Paks  

14,9

10,2

 Bonyhád     

14,8

8,4

 

Jövő szerdáig felmelegedés, de erősen, a hétvégén mérsékelten zivatarfoltos időjárás, szerdára szél, kissé csökkenő hőmérséklet várható. Növényvédelmi munkákat a héten csak körültekintéssel lehet végezni biztonságosan, az eső, zivatar veszélye folyamatosan fennáll. A következő 7 napban Borvidékünkön 15 mm csapadék várható (Forrás: http://www.eumet.hu/).

A

 

ajánlata erre a hétre: atkák ellen Vertimec 1,8 EC (1 évben csak egyszer használható)

lisztharmat és atkák ellen Thiovit Jet,

lisztharmat ellen Topas 100 EC,

peronoszpóra ellen Bravo 500, Ridomil Gold MZ 68 WG, Pergado F

lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max

molyok és rágó kártevők ellen Karate Zeon 5 CS

gyomok ellen Medallon Premium

 

A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább