Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő növényvédelmi előrejelzés (2013.05.09.)


Kiadva: 2013.05.09. 12:00-kor.
Érvényes: 2013.05.16-ig.
Várható frissítés: 2013.05.16. 12:00-kor.

A szőlő hajtásai jelenleg 10-40 cm-es hosszúságúak.  A meleg időjárás miatt gyorsan fejlődött a szőlő az elmúlt napokban. A héten 10 mm körüli csapadék több részletben hullott a Borvidéken. A nagyrészt éjszaka és csendesen esett kiadós mennyiséget teljes mértékben elszívta a föld.


Bár kifejezetten csapadékosnak mondható az eddigi időjárás az elmúlt hónapokat tekintve, a peronoszpóra egyelőre nem jelent veszélyt. A tavalyi rendkívül gyenge peronoszpóra-járvány miatt az idei évben nem számítunk a kórokozó korai fellépésére. A szaporítóképletek azonban jó körülmények között telelhettek át. Az elhalt levélmaradványokon lévő szaporítóképletek most már fokozatosan aktivizálódnak és május első felében elindíthatják az idei évi első fertőzési ciklust, amelynek látható tünetei - olajfolt formájában - május 15-20 körül már megjelenhetnek a leveleken. Ennek megelőzése érdekében május 10 és 15 között érdemes egy kontakt szeres kezelést elvégezni.

A legfontosabb teendő a mostani időszakban mégis az atkák elleni védelem. A fiatal hajtásokat, a gyors növekedés ellenére, sok helyen erősen károsítják a levélatkák és a gubacsatkák is. A gubacsatkák elleni hatékony védekezésnek ez az utolsó időpontja.

 

Amikor már kialakul a gubacsnál a nemez a fonáki oldalon, akkor már csak szerény hatékonysággal védekezhetünk a kártevő ellen.  A nagy adagú kénnel végzett permetezés ebben a mostani időszakban nagyon hatásos ellenük. Megismételve, kétszer egymás után a kénes lemosásszerű permetezést, egyedszámuk annyira lecsökken általában, hogy ezek után közepesen fertőzött ültetvények esetében nincs szükség speciális atkaölő szeres kezelésre a továbbiakban, nyár elejéig.



Meleg időben ne adagoljuk túl a kéntartalmú készítményeket, mert perzselést okozhatnak.


Erős fertőzés esetén ne sajnáljuk - az egyébként nem olcsó - speciális atkaölő szereket kijuttatni. Az erősen fertőzött szőlő hajtásnövekedése lelassul, és a szívogatott hajtások a későbbiekben nem tudják a fejlődő fürtöket ellátni tápanyaggal. Jelentős termésveszteséggel lehet számolni az ilyen ültetvényekben.

A tarka és a nyerges szőlőmoly is folyamatosan rajzik. Szex-feromon csapdáink átlagosan 17 db-ot fogtak a héten. Az első lárvák megjelenése május 15-körül várható. Ezt követően 1 héttel időzítsük a kontakt rovarölő-szeres kezelést a tömeges lárvakelés idejére. Amennyiben nem akarjuk, hogy a lárvák kelése megkezdődjön, megelőzhetjük azt kitinszintézis-gátló készítmény használatával, amelyet a rajzáscsúcsban – azaz most - kell kijuttatni.


Az első zöldmunka ideje is eljött. A tőketörzsön előtört kis hajtásokat távolítsuk el még most, mielőtt azok megerősödnének. A hajtásválogatás is indokolt a jól fejlődő szőlőben. A tőkék így mielőbb a megmaradt, kiválogatott szép, erős hajtásokba tudják összpontosítani a növekedési energiájukat.  

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát és terbutilazin kombinációjú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt nyárig. Az említett kombináció minden magról kelő és évelő gyomnövényt irt, és talajon keresztüli tartamhatással rendelkezik. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen plusz glifozát hozzáadásával javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen a gyomirtószereket. Ha az ültevény újra kigyomosodik, a nyári kezelést glifozát tartalmú készítménnyel végezzük majd el. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. A fent említett hatóanyagok kifejezetten környezet-kímélők, ezért az integrált (AKG) termesztésben is felhasználhatók.

  

A meteorológiai állomások által mért adatok

 05.03 -05.09.

 Heti átlaghőmérséklet (oC)

 Csapadékösszeg (mm)

 Szekszárd

18,8

12,1

 Iván-völgy

18,6

11,2

 Bati-kereszt      

18,4

12,0

 Kajmád   

18,5

10,3

 Görögszó  

18,4

12,2

 Bátaszék  

18,5

11,5

 Paks  

18,3

10,1

 Bonyhád     

18,3

11,5

 

Szombaton - előreláthatóan - erős széllel, esővel, sokkal hűvösebb levegő érkezik a Borvidékre. A jövő hét elejétől lassan ismét melegszik az idő. Növényvédelmi munkákat a héten folyamatosan lehet végezni biztonságosan, de az eső, zivatar veszélye fennáll.  A következő 7 napban Borvidékünkön 20 mm csapadék várható (Forrás: http://www.eumet.hu/)

A

 

Ajánlata erre a hétre: 
Atkák ellen Thiovit Jet, Vertimec 1,8 EC
Gyomok ellen Medallon Premium

Nagyon erősen fertőzött atkás területeken:
Vertimec 1.8 EC   0,75-1 l/ha (1 évben csak egyszer használható)

 

A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább