Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő és alma növényvédelmi előrejelzés (2012. május 31.)



Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére

Kiadva: 2012.05.31. 12:00-kor.  
Érvényes: 2012.06.07-ig.
Várható frissítés: 2012.06.07. 12:00-kor.


A változékony időjárás nem volt kedvezőtlen a szőlő számára az elmúlt héten.  A változékony napok hatására lassú volt a virágzás megindulása és várhatóan a továbbiakban is megmarad a mérsékelt  ütemű virágzás.  Jelenleg fekvéstől és fajtától függően 10-40%-os virágzás van a Térség ültetvényeiben.

Megjelentek a lisztharmat első levéltünetei elszórtan a Térség ültetvényeiben. Az egy levélen lévő tünetek nagy száma alapján erős fertőzésre van kilátás az idei szezonban. A párás levegő kiemelkedően kedvez a lisztharmat terjedésének. A virágzás utáni időszakban valószínűsíthető a betegség jelentős fellépése.

Bár alapvetően az időjárás a lisztharmat terjedésének kedvez, a peronoszpóra is figyelni kell. Csapadék érkezése esetén gyorsan és erősen felléphet a betegség, akár már a virágzás vége felé, ami igen veszélyes a kötődő kis bogyókezdeményekre nézve.  A virágzás alatt, a betegségek számára jelenleg nagyon kedvező időjárás miatt, folyamatosan - 7-10 naponta - folytatni kell a blokkszerű kezeléseket. A készítmények közül a legerősebb hatásúakat válasszuk: ez lehet valamelyik strobilurin, ezen kívül felszívódó szerek kombinációjával is permetezhetünk. A lényeg, hogy erős védelemmel lássuk el a szőlőt, hogy a virágzás alatti időszakban a gombabetegségek támadása visszatartható legyen.

A tarka szőlőmoly rajzása gyenge. Szex-feromon csapdáink átlagosan 4 db-ot fogtak a héten. Ezzel párhuzamosan a lárvák megjelenése és károsítása folyamatos.  Vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. Permetezés hiányában a fürtkezdeményeket a kis lárvák a virágzás alatt jelentősen károsíthatják. A mostani időszakban a kontakt szerek és  a kitinszintézis-gátló készítmények használata is indokolt és megfelelő, bármelyik szertípust választhatjuk az eredményes védekezés érdekében.

Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. A mostani időszakban hektáronként 250 l víz körüli mennyiséggel lehet jó fedettséget elérni.

Nemcsak a középső zónának, de a lombozat alacsonyabban (tőketörzs) és magasabban (vitorla) elhelyezkedő részeinek is juttatni kell a permetléből.

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát és terbutilazin kombinációjú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt nyárig.

Pénteken erős, gyakran viharos nyugatias széllel, hidegfront vonul át felettünk. Szombaton erős lehűlés, változó felhőzet, időnként záporeső várható. Vasárnap, hétfőn erősen felhős, esős idő valószínű. Kedden erős széllel, átmeneti hőmérsékletcsökkenés várható. A jövő hét közepétől erős felmelegedésre számíthatunk. A következő 7 napban a Térségben 18 mm csapadék várható. Adott napra várható csapadékról a http://www.eumet.hu/ weboldalon érhetünk el információkat.


A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.


Az alma a legtöbb helyen szépen fejlődik. A varasodás és a lisztharmat is erős az ültetvényekben. A párás levegő és az éjszakai harmatok hatására folyamatosan indulnak az újabb fertőzési hullámok.

Elsősorban az intenzív ültetvényekben erős a varasodás fellépése. A talajhoz közeli lombzóna erősen és hosszan fertőződhet, a későn felszáradó füves részek sokáig jó fertőzési körülményeket biztosítanak a betegség számára.

Varasodás tekintetében most van a „csúcsidőszak”. Az aszkospórás fertőzés még teljes intenzitással ontja a talajon szétesett levélmaradványokban lévő aszkospórákból a fertőző anyagot. Ezzel párhuzamosan a konídiumos fertőzés – most már az ötödik hullámot követően – eljutott a magas szintre. A kettő együtt tartja igazán erős fertőzési nyomás alatt az ültetvényeket. A mostani időszakban javasolt a legerősebb védelmet folytatni a varasodás ellen.

Felszívódó és kontakt szerek kombinációját kell kijuttatni, hogy a fertőzés se a gyümölcsön se a lombozaton ne tudjon kárt tenni. A permetezéseket 10-12 napos fordulókkal végezzük. A korábbi fertőzések nyomai most válnak szembetűnővé a fejlődő gyümölcsökön. A virágzás után közvetlenül fertőződött kis gyümölcskezdeményeken változatos – perzseléshez vagy hideghatáshoz hasonlító - nyomokat hagy a betegség.

Ez mellett a lisztharmat is intenzíven fertőz. A betegség ellen ebben az időszakban általában kielégítő védelmet nyújtanak a varasodás ellen használt jobb készítmények

Az almamoly és a lombosfa-fehérmoly is gyengén rajzik (4 és 6 db fogott egyed/hét/csapda). A lárvák kelése és kártétele ezzel párhuzamosan folyamatos. Hosszú hatástartamú kitinszintézis-gátlókkal vagy rövidebb, gyors hatású kontakt készítményekkel védekezhetünk ellenük. A befurakodás nyomainak láthatóvá válása jelzi a kártétel elindulását.

Vigyázzunk a perzselésre. A kontakt készítmények és a lisztharmat ellen használt felszívódó szerek jelentősen károsíthatják a lombozatot és a gyümölcsöt, ha nem megfelelő dózisban vagy kis vízmennyiséggel juttatjuk ki őket. Javasolható a reggeli vagy esti permetezések kivitelezése.

A párás időjárásban ismét fertőzhet a tűzelhalás. A betegség ellen a réz hatóanyag kiemelt használata javasolható egész éven át. Azokban a fajtákban (a többség ilyen), amelyik nem bírja a rezet egész évben, főként a perzselés miatt, törekedni kell a réz tavaszi súlyozott használatára, majd nyáron ismét „visszahozni” a réz hatóanyagot az ültetvénybe.

Gyomnövények ellen javasolható a felszívódó hatóanyagok használata. Vigyázzunk a fák lelógó ágaira, mert a felszívódó készítmények az alsó hajtásokból felszívódva kárt tehetnek a fákban. A gyomnövények 10-25 cm-es fejlettségénél célszerű kijuttatni őket. Ebben az esetben a legjobb a hatásuk, és a fákra sem jelent veszélyt az alacsony gyomokra tartott szórófej a használat során.

A levélpirosító alma-levéltetű előfordulása is gyakori a rendszeresen rovarölő szerrel nem védett fákon ebben az időszakban. Kártétele elsősorban a hajtáscsúcs levelein látható. Károsító alak a lárva, a kifejlett egyed. A károsítás ideje áprilistól június közepéig tart. A hajtáscsúcs levelei a fonák felé besodródnak, sárgulnak, majd pirosra színeződnek. A kártétel következtében a levelek júliusban lehullanak. Ennek elejét vehetjük a kártevő elleni védekezéssel.



A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább