Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő és alma növényvédelmi előrejelzés (2012. május 10.)


Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére

Kiadva: 2012.05.10. 12:00-kor.  
Érvényes: 2012.05.17-ig.
Várható frissítés: 2012.05.17. 12:00-kor.


Az elmúlt napokban hirtelen megugrott a szőlő. Sokat behozott a növekedésbeli lemaradásból. Az atkák kártétele alig látszik a rohamosan képződő új lombrészeken. A fagy hatásától függően jelentős eltérések vannak a különböző ültetvények fejlettségében. A téli és a tavaszi fagy miatt sok a tőketörzsön előtörő hajtás.

A szőlő hajtásai jelenleg 20-40 cm-es hosszúságúak a Térség ültetvényeiben.  Az elmúlt 7 napban a csapadék két részletben hullott, 4- és 15 mm-es adagokban. A kiadós csapadék és a melegedő időjárás következtében a szőlő hajtásai gyorsan fejlődtek. A fürtkezdemények most már jól láthatóak.

Az automata meteorológiai mérőállomásokhoz kapcsolt előrejelző programok "AZ IDEI ÉVBEN LISZTHARMATOS ÉV VÁRHATÓ" előrejelzést adnak. A lisztharmat szaporítóképletei most már fokozatosan aktivizálódnak és május első felében elindíthatják az idei évi első fertőzési ciklust, amelynek látható tünetei május 15-körül már megjelenhetnek a leveleken. Ez azonban csak elvi lehetőség, a gyakorlat azt mutatja, hogy a május 18-20 körül elindított növényvédelmi technológia védelmet ad a betegség ellen, még annak korai fellépése esetén is.

A szőlősgazdák egymást is "spannolják" az "elkezdtem a védekezést" kijelentésekkel, ill. hallják, hogy az üzemek már elkezdték a permetezéseket. Ennek ellenére még nem javasoljuk a szőlővédelmet elindítani május 15-e előtt. A hét végén a bizonytalanabbak és a kissé félősek azonban biztos megkezdik a védekezéseket. Mindenképpen meg kell azonban jegyezni, hogy a Térségben a legkorábbi lisztharmattünetek május 20-körül jelentek meg az elmúlt években, de ezek legtöbbször nem tömegesek és csak elszórtan fordultak elő.

Szőlő-gubacsatka kártétele

A mostani időszakban inkább az atkák elleni védelemre helyezzük a hangsúlyt, ahol a helyzet ezt indokolja. A fiatal hajtásokat helyenként károsítják a levélatkák és a gubacsatkák is. A gubacsatkák elleni hatékony védekezésnek ez az utolsó időpontja. Amikor már kialakul a gubacsnál a nemez a fonáki oldalon, akkor már csak szerény hatékonysággal védekezhetünk a kártevő ellen. A nagy adagú kénnel végzett permetezés ebben a mostani időszakban nagyon hatásos ellenük. Megismételve, kétszer egymás után a kénes lemosásszerű permetezést, egyedszámuk annyira lecsökken általában, hogy ezek után közepesen fertőzött ültetvények esetében nincs szükség speciális atkaölő szeres kezelésre a továbbiakban, nyár elejéig. Erős fertőzés esetén ne sajnáljuk - az egyébként nem olcsó - speciális atkaölő szereket kijuttatni. Az erősen fertőzött szőlő hajtásnövekedése lelassul és a szívogatott hajtások a későbbiekben nem tudják a fejlődő fürtöket ellátni tápanyaggal. Jelentős termésveszteséggel lehet számolni az ilyen ültetvényekben.

Szőlő-levélatka kártétele

A tarka szőlőmoly továbbra is folyamatosan és erősen rajzik. Szex-feromon csapdáink átlagosan 32 db-ot fogtak a héten. Ebből a jelentős egyedszámból következőleg a molyok erős kártételére lehet számítani az idei évben. Az első lárvák megjelenése május 15-körül várható. Ezt követően 1 héttel időzítsük a kontakt rovarölő-szeres kezelést a tömeges lárvakelés idejére. Amennyiben nem akarjuk, hogy a lárvák kelése megkezdődjön, megelőzhetjük azt kitinszintézis-gátló készítmény használatával, amelyet a főrajzásban - azaz most - kell kijuttatni. Bár már a rajzás túljutott a csúcsán és leszállóágban van a fogott lepkék számának alakulása, a kitinszintézis-gátló készítmények használata még teljesen helyénvaló a mostani időszakban.

Az első zöldmunka ideje is eljött. A tőketörzsön előtört kis hajtásokat folyamatosan távolítsuk el még most, mielőtt azok megerősödnének. A törzsön lévő hajtások száma az idei évben nagy. Ez leginkább a téli és a tavaszi fagynak köszönhető. A tőkét ért hideghatás miatt a szőlő igyekszik „helyreállítani” a hajtások számát, ezért nemcsak a kordonkarokon, hanem a törzsön is nagy számú hajtás törhet elő.

A hajtásválogatás is indokolt a jól fejlődő szőlőben. A tőkék így mielőbb a megmaradt, kiválogatott szép, erős hajtásokba tudják összpontosítani a növekedési energiájukat. A fürtkezdemények most már jól láthatóak, így a fürtkezdeménnyel rendelkező hajtásokat egyenletesen "elrendezhetjük" a tőkéken hajtásválogatással.

Néhány levélen megjelentek a peronoszpórára nagyon hasonlító tünetek (kép alább). Ezek a sárgás foltok a levélen azonban nem a peronoszpóra tünetei, hanem a szántóföldi növényeknél, elsősorban a napraforgónál, használt gyomirtó szerek tünetei, amelyek a szél által felkavart por- és homokszemcsék felületén érkeznek a szőlő levelére, majd ott nedvesség hatására aktíválódnak és folttüneteket okoznak. Nincs vele teendő, kárt nem okoz.

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát és terbutilazin kombinációjú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt nyárig.

Az említett kombináció minden magról kelő és évelő gyomnövényt irt, és talajon keresztüli tartamhatással rendelkezik. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen plusz glifozát hozzáadásával javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen a gyomirtószereket. Ha a permetezés időpontját körültekintően választjuk meg egyetlen védekezés elegendő az egész vegetációs idő alatt. Ha az ültevény nyár közepére kigyomosodik, a nyári kezelést glifozát tartalmú készítménnyel végezzük majd el. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. A fent említett hatóanyagok kifejezetten környezet-kímélők, ezért az integrált termesztésben is felhasználhatók.

Szombaton késő délutánig napsütés, nagy meleg lesz. Este viszont, északnyugatról erős hidegfront érkezik. Erős szelet, erős lehűlést és kiadós esőt okoz. Vasárnap, hétfőn felhős, hideg idő várható. Keddtől valószínűleg ismét melegszik az idő. A következő 7 napban a Térségben 8 mm csapadék várható. Adott napra várható csapadékról a http://www.eumet.hu/ weboldalon érhetünk el információkat.




A jelentős mennyiségű csapadék hatására erős lombképződés kezdődött az ültetvényekben. A gyors növekedés miatt a levélszövetek vékonyak, ezért fokozottan érzékenyek mind a gombabetegségekre mind a perzselésre.

A kis terméskezdemények száma és nagysága egyelőre közepes képet mutat. A terméskezdemények száma folyamatosan csökken, ahogy tisztulnak a csokrok. Több helyen megfigyelhető, hogy a központi helyzetben lévő gyümölcskezdemények maradnak csak meg. Ez részben a virágzás alatti hideg hatása.

A varasodás megindult. Az elmúlt napokban 10-30 (!) órás levélnedvesség időszakokat mértek az automata meteorológia állomások. Ez azt jelenti, hogy mostantól komoly fenyegetést jelent a varasodás. Az első fertőzések tünetei a napokban jelennek meg az ültetvényekben. Innentől kezdve a talajról fertőző aszkospórák folyamatos szóródása mellett számolni kell a lombozaton kialakuló telepekről tömegesen fertőző konidiumokkal is.

A lisztharmat számára szintén kedvező a párás időjárás. A betegség ellen, főleg olyan ültetvényekben, ahol zászlós hajtásokat észlelünk, elsősorban felszívódó készítményeket használjunk. Vigyázzunk a felszívódó készítmények használatakor, mert könnyen perzselést okozhatnak a terméskezdeményeken. Ne adagoljuk túl őket. A kijuttatás időpontjának megválasztásakor kerüljük az intenzív napsütés időszakait.

A rovarok kártétele továbbra is fokozott. Feltétlenül védekezzünk rovarölő szerrel, mert várhatóan a kártevők jelentős kárt tesznek a védetlen ültetvényekben. A molyok és a levélpirosító levéltetű kártétele továbbra is fokozott. Az almamoly (átlag: 22 db/csapda/hét) és a lombosfa-fehérmoly (átlag: 14 db/csapda/hét)  rajzása folyamatos. Egyre több helyen terjeszkednek a levéltetű kolóniák is a lombozaton. A levéltetvek vírusterjesztők is, ezért a kártételüket próbáljuk minél előbb megakadályozni. A leveleken mozgó hangyák látványára fogjunk gyanút, mert ezek a levéltetvek jelenlétét jelzik. A hangyák gondozzák, védik a levéltetveket, cserébe a levéltetvek által kiválasztott édes mézharmatért.
Jelentősen fokozódtak a levélpirosító-levéltetvek által okozott tünetek is az ültetvényekben. Csak többszöri védekezéssel tudunk ellenük eredményt elérni.

Jelentős számban megtalálhatók a levéldarazsak, az araszoló- és a lomrágó hernyók is. Ezek fokozottan károsítják a lombozatot. A levéldarázs-félék családja tartozó kártevők a kis terméskezdeményekre rakják tojásaikat, majd ezek - a jellegzetes felszíni parásodást okozó hámozgatás után – a kis terméskezdemény belseje felé veszik az irányt.


Fokozott kártételük nyomán az érintett terméskezdemények egy idő után lehullanak. A többszöri rovarölő szeres kezelés ad csak megfelelő védelmet a kártevő ellen, ill. szüntetheti meg annak kártételét.

Gyomnövények ellen javasolható a felszívódó szerek használata. A gyomnövények 10-25 cm-es fejlettségénél célszerű kijuttatni őket. Ebben az esetben a legjobb a hatásuk, és a fákra sem jelent veszélyt az alacsony gyomokra tartott szórófej a használat során. Magasabb gyomnövényzet esetén javasolható a gyomirtás előtti kaszálás, különben több kárt teszünk a vegyszeres gyomirtással, mint hasznot.



A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.
 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább