Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő és alma növényvédelmi előrejelzés (2012. június 14.)



Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére


Kiadva: 2012.06.14. 12:00-kor.  
Érvényes: 2012.06.21-ig.
Várható frissítés: 2012.06.21. 12:00-kor.



A virágzás alatti időszakban jelentős mennyiségű csapadék hullott a Térségben. Ennek ellenére a szőlőre nézve nem volt kedvezőtlen a virágzás alatti csapadék, a virágzás lefutott, a kötődő kis bogyók száma megfelelő. Az elmúlt héten a lisztharmat tünetei további helyeken jelent meg. A betegségnek azonban még nem olyan jelentős az előfordulása. A peronoszpóra tüneteit még nem észleltük a Térség ültetvényeiben.

A kezeletlen szőlők lombozata is sok helyen tünetmentes, jól fejlett. A fürtzónában sem találni egyelőre betegséget. Az időjárás azonban mindkét betegség számára alapvetően kedvező. Elsősorban lisztharmat-veszély van. A párás időjárás nagyon kedvez a betegségnek. Ennek ellenére a betegségek terjedése korlátozott. Elsősorban az eddigi időjárás lehet az oka a betegségek eddigi szerény szereplésének. Figyelemmel kísérve az elmúlt hetek hőmérséklet adatait, látható, hogy a heti átlaghőmérsékletek elmaradtak az ilyenkor szokásostól. Ez teljesen visszaveti a betegségek terjedését. Jövő hétre erős felmelegedést jósolnak a meteorológusok. A meleg időben várhatóan a peronoszpóra és a lisztharmat tünetei is meg fognak jelenni tömegesen. Ez igen veszélyes a kötődött kis bogyókra nézve. A permetezések "alapszereként" mindenképpen szerepeljen a folpet hatóanyag vagy folpet tartalmú szerkombináció. A peronoszpóra elleni hatása mellett a botritisz ellen is védi a fiatal fürtrészeket.

A kötődés után, a betegségek számára jelenleg nagyon kedvező időjárás miatt, folyamatosan - 7-10 naponta - folytatni kell a blokkszerű kezeléseket. A készítmények közül a legerősebb hatásúakat válasszuk: ez lehet valamelyik strobilurin, ezen kívül felszívódó szerek kombinációjával is permetezhetünk. A lényeg, hogy erős védelemmel lássuk el a szőlőt, hogy a kötődés utáni időszakban a gombabetegségek támadása visszatartható legyen.

A szőlőmolyok lárváinak károsítása folyamatos.  Vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. A lárvák L2-L3-as stádiumban vannak a mostani időszakban.
Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. A mostani időszakban hektáronként 300-350 l víz körüli mennyiséggel lehet jó fedettséget elérni. Lehetőség szerint kerüljük a nagy vízmennyiséggel történő permetezést. A nagy, 500-600 liter víz/ha, vízmennyiséggel történő permetezés "híg" permetlé-oldatot ad, amely még tovább "hígulhat" a szőlő erős növekedése és új lombképződése miatt. A hónaljhajtások megjelenése és fejlődése is jelentősen növeli ilyenkor az új lombfelületet. A "töményebb" permetlé használat - az erős növekedés leállásáig - javasolt.

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát és terbutilazin kombinációjú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt.


Péntektől előreláthatólag legalább egy héten át erős felmelegedés, kánikula, sok napsütés és jellemzően száraz időszak, igazi nyaraló idő következik. A  következő 7 napban a Térségben 1 mm csapadék várható. Adott napra várható csapadékról a http://www.eumet.hu/ weboldalon érhetünk el információkat.


A csapadékos időjárásban nem csökkent a betegségek fellépése. Az elmúlt hét időjárása a varasodás és a lisztharmat számára is kedvezett, mindkét betegség fellépése továbbra is erős az ültetvényekben. További fertőzési hullámok indultak el az ültetvényekben. A leveleken az új fertőzések halványbarna gombaszövedékei folyamatosan jelennek meg.

Elsősorban az intenzív ültetvényekben erős a varasodás fellépése. A talajhoz közeli lombzóna erősen és hosszan fertőződhet, a későn felszáradó füves részek sokáig jó fertőzési körülményeket biztosítanak a betegség számára. A gyümölcsökön is folyamatosan jelennek meg az újabb tünetek.

A szerekkel való jó fedettség alapkövetelmény az eredményes védekezés tekintetében. Főleg az intenzív almásokban jelent ez gondot. Itt 400 l vízmennyiséggel oldják meg a növényvédelmet, ami nem minden esetben elég a megfelelő fedettség eléréséhez. Ez elsősorban a gyümölcsön jelentkezik: a kis terméseken nehezebben tapad meg a növényvédőszer mint a leveleken, ezért nagyobb lémennyiséggel jobban befedhető a célterület. 650 l/ha körüli vízmennyiség lenne a kedvező a jó fedettség szempontjából.

A mostani időszakban javasolt a legerősebb védelmet folytatni a varasodás ellen. Felszívódó és kontakt szerek kombinációját kell kijuttatni, hogy a fertőzés se a gyümölcsön se a lombozaton ne tudjon kárt tenni. A permetezéseket 10-12 napos fordulókkal végezzük. Ez mellett a lisztharmat is intenzíven fertőz. A betegség ellen ebben az időszakban általában kielégítő védelmet nyújtanak a varasodás ellen használt készítmények.

Az almamoly és a lombosfa-fehérmoly is rajzik. Az almamoly csapdáink átlag: 14 db/csapda/hét, a lombosfa-fehérmoly csapdáink átlag: 20 db/csapda/hét egyedet fogtak az elmúlt héten. Az almamoly rajzásaæ csökkenő, a lombosfa-fehérmoly rajzásaä erősödő tendenciát mutat. A lárvák kártétele ezzel párhuzamosan folyamatos. Hosszú hatástartamú kitinszintézis-gátlókkal vagy rövidebb, gyors hatású kontakt készítményekkel védekezhetünk ellenük. A befurakodás nyomainak láthatóvá válása jelzi a kártétel elindulását. Elsősorban két gyümölcs összeérésénél keressük a kártételeket.


A levéltetvek száma folyamatosan nagy az ültetvényekben. Számukra kedvező volt az elmúlt hetek időjárása. Nemcsak az almában, szinte minden kultúrában erős a levéltetvek kártétele. Indokolt a védekezések folyamatos elvégzése a kártevő ellen. Egymás után többször védekezve várjunk csak jó eredményt. A vegyes népességben egy adott időpontban mindig van olyan fejlődési alak, amely túlélheti az adott kezelést. Ez miatt legalább kétszer egymás után, 10 napos időközzel, ismételjük meg a védekezést.


Az egyre melegebb időjárásban vigyázzunk a perzselésre. A kontakt készítmények és a lisztharmat ellen használt felszívódó szerek jelentősen károsíthatják a lombozatot és a gyümölcsöt, ha nem megfelelő dózisban vagy kis vízmennyiséggel juttatjuk ki őket. Javasolható a reggeli vagy esti permetezések kivitelezése.

Gyomnövények ellen javasolható a felszívódó hatóanyagok használata. Vigyázzunk a fák lelógó ágaira, mert a felszívódó készítmények az alsó hajtásokból felszívódva kárt tehetnek a fákban. A gyomnövények 10-25 cm-es fejlettségénél célszerű kijuttatni őket. Ebben az esetben a legjobb a hatásuk, és a fákra sem jelent veszélyt az alacsony gyomokra tartott szórófej a használat során.
Már most gondoljunk a lombtrágyák használatára. Két okunk is lehet rá. Az egyik, hogy a jövő évi termés – a rügydifferenciálódás  - most alakul ki. A másik ok a termések minősége, és a hiánybetegségek megelőzése. Már ebben az időszakban gondolni kell a tárolási és a hiánybetegségekre. Augusztusban már késő „feltölteni” a gyümölcsöket tápanyaggal. Ezen okok miatt kezdjük el a lombtrágyák folyamatos, minden permetezésnél történő, adagolását.



A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.
 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább