Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő és alma növényvédelmi előrejelzés (2012. július 26.)



Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére

Kiadva: 2012.07.26. 12:00-kor.  
Érvényes: 2012.08.02-ig.
Várható frissítés: 2012.08.02. 12:00-kor.


A Térségben jelentős eltérések voltak az utóbbi napokban leesett csapadék mennyiségében. Helyenként több, helyenként csak néhány mm eső hullott. Ezzel együtt nincs járványveszély a szőlőkben. A betegségek teljesen visszaszorultak az elmúlt 3 hét időjárása következtében. A kevés csapadékot kapott területeken most van lehetőség kihagyni az aktuális permetezést. Az újonnan képződött, fiatal, de kevés lombozat is tünetmentes. Zöldmunkát csak szükség esetén végezzünk, mert a száraz időjárásban leállt a növekedés.

A meleg időjárás gyorsan "hajtja" a szőlőt az érés felé. Ebben azonban már kényszerérés tünetei is vannak. A Kékfrankos és a Zweigelt zsendülése fokozott, főleg a homokos területeken színesedik intenzíven a szőlő. Az ilyen állapotban lévő szőlőt már nem tudja jelentősen károsítani sem a peronoszpóra sem a lisztharmat. A következő 7 napban ígért jelentősebb csapadék után érdemes majd permetezni, a fokozottan zsendülő fajtáknál "csak" a réz és a kén használata is elegendő már.

A túlterhelt tőkéken ebben az időszakban megjelenhetnek a tőkeelhalás (Eutypa, Stereum) tünetei. A terhelés csökkentésével, lombtrágyák folyamatos használatával megelőzhető a betegség fellépése. A tőke szakszerű, az első tünetek megjelenésekor elvégzett, visszavágásával újra nevelhetjük a növényt.

A törzs átvágása után megfigyelhetőek a jellegzetes tünetek.

A meteorológiai állomások által mért adatok

Július 20 – 26.

Heti átlaghőmérséklet (oC)

Csapadékösszeg (mm)

Nagykőrös20,634
Cegléd21,120
Monor20,55,8
Kecel20,242
Lőrinci20,18,6


A hét további részében és a következő hétfőn fülledt, nagyon meleg idő várható, gyakran kiadós esővel, erős zivatarfoltokkal. A következő kedden valószínűleg átmenetileg visszaesik a hőmérséklet. A következő 7 napban a Térségben 32 mm csapadék várható. Adott napra várható csapadékról a http://www.eumet.hu/ weboldalon érhetünk el információkat.
 

Aajánlata erre a hétre: atkák ellen Vertimec
lisztharmat és atkák ellen Thiovit Jet,
lisztharmat ellen Topas 100 EC,
peronoszpóra ellen Bravo, Ridomil Gold, Pergado F, Pergado Cu, Neoram 37,5 WG
lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max
molyok és rágó kártevők ellen Karate Zeon 5 CS
gyomok ellen Folar 525 SC, Medallon Premium


A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.



A jelentősebb csapadékot kapott helyeken a varasodás továbbra is újabb fertőzésekkel jelentkezik. A levelek vannak jobbára veszélyben, a termést már egyre kevésbé fertőzi a kórokozó. A leveleken azonban még mindig tömeges lehet a fertőzés, ami jelentős lombveszteséghez vezethet.

A lisztharmat számára kedvező az időjárás, azonban a gyümölcs már ennek a kórokozónak az esetében sem fertőződik a mostani időszaktól, inkább a leveleken alakulhatnak ki tünetek jelentősebb számban. A mostani időszaktól már átállhatunk a kontakt készítmények használatára. A permetezéseket 14 napos fordulókkal végezzük. Ahol már elviaszosodott a termés, és a fajta bírja, ott a réz használatát helyezzük előtérbe. Nemcsak varasodás, de tűzelhalás és ágelhalást okozó gombák ellen is jelentős hatása van. Főleg intenzíven metszett ültetvényekben javasolható használata többször is.
A vértetvek száma elérte azt a szintet, ahol indokolt a védekezés. Egymás után többször védekezve várjunk csak jó eredményt. A vegyes népességben egy adott időpontban mindig van olyan fejlődési alak, amely túlélheti az adott kezelést. Ez miatt legalább kétszer egymás után, 10 napos időközzel, ismételjük meg a védekezést. Használjunk környezetkímélő szereket, amelyek nincsenek hatással a vértetveket fogyasztó hasznos élő szervezetekre. Ezek a szerek nem olcsók, de hosszabb időre, a hasznos fauna károsítása nélkül biztosítják a vértetvek kártételének kialakulását.


Az almamoly és a lombosfa-fehérmoly rajzása ellentétes tendenciát mutat. Az almamoly rajzása lecsökkent (átlag 8 db fogott egyed/csapda/hét), a lombosfa-fehérmoly (átlag 21 db fogott egyed/csapda/hét) rajzása növekedett az elmúlt napokban. A lárvák kelése és kártétele ezzel párhuzamosan folyamatos. Hosszú hatástartamú kitinszintézis-gátlókkal vagy rövidebb, gyors hatású kontakt készítményekkel védekezhetünk ellenük. Almamoly esetében a befurakodás nyomainak láthatóvá válása jelzi a kártétel elindulását.

Az almamoly ellen használt készítmények hatásosak a levélaknázó molyok kártételei ellen is. A szárazra forduló nyár végi időjárásban jelentős kárt tehetnek a lombozaton a levélaknázók.


Több helyen jelentkeznek a napégés tünetei. Sajnos nem tudunk ellene védekezni. A lombtakarás lenne a megfelelő „védekezési mód”, de a sűrű lombozat növényvédelem szempontjából rendkívül hátrányos.

Szükség esetén védekezzünk a gyomok ellen. A legjobb a mechanikai gyomirtás. Ebben az időszakban már jelentős mennyiségű hajtás lóg le a terméstől terhelten a talajra. Kaszálással leszoríthatjuk a gyomokat. Vegyszeres gyomirtást csak körültekintően végezzünk, mert a glifozát hatóanyagú készítmények – elővigyázatlanul kijuttatva - az almafákban is kárt tehetnek.

 

Aajánlata erre a hétre:  lisztharmat ellen Thiovit Jet, Topas 100 EC
varasodás ellen Chorus, Score 250 EC, Bravo 500
rovarkártevők ellen Karate Zeon 5 CS, Voliam Targo
vértetű, levéltetvek ellen Actara 25 WG
gyomok ellen  Medallon Prémium


A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább