Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő és alma növényvédelmi előrejelzés (2012. július 19.)



Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére


Kiadva: 2012.07.19 12:00-kor.
Érvényes: 2012.07.26-ig.
Várható frissítés: 2012.07.26. 12:00-kor.



A változékony, de többnyire száraz időjárásban leállt a betegségek terjedése. A permetezéssel most egy kicsit „spórolhatunk”. A zöldmunkákkal is várhatunk. Legfeljebb a fürtzónát érdemes szellősebbé tenni, de a felső hajtásokat javasolt meghagyni, hogy árnyékolják az alsóbb részeket.

A fürtzáródás folyamatos, ezért még most, utolsó lehetőségként, a folpet hatóanyagú készítményeket érdemes kipermetezni a fürtzónára.

Az idei évben nagyon aktívak a rovarkártevők. Szőlőben elsősorban a molyok kártétele jelentős. A szüreti időszakra nagyobb mértékű kártétel is kialakulhat a jelenlegi népességből. Ezért most alaposan vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. A héten a tarka szőlőmoly tömeges rajzása már csökkent, a rajzáscsúcson túljutottunk. A heti molyfogás átlag 6 db/csapda volt. A  napokban folyamatos a párzás és a tojás rakás.

Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. A mostani időszakban az 500 liter víz/ha vízmennyiséggel történő permetezés a legeredményesebb.

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. Ha az ültetvény újra kigyomosodott, a nyári kezelést glifozát tartalmú készítménnyel végezzük el. Több veszélyes gyom is újra „nekilendül” a nyár folyamán, ezért ezek irtására akkor kerüljön sor, amikor még 20-30 cm-nél nem nagyobbak.

Később csak sok vesződséggel, többszöri kaszálás és az ezt követő újrahajtáskor elvégzett gyomirtás ad csak eredményt. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. A fent említett hatóanyag környezet-kímélő, ezért az integrált (AKG) termesztésben is felhasználható. 
        
A törzstisztításra fokozottan figyeljünk a glifozát tartalmú készítmények használatánál. A törzsön hagyott hajtásokon keresztül felszívódhatnak az ilyen hatóanyagú készítmények és a későbbiekben kárt okozhatnak a szőlőtőkéknek.       
Gondoljunk a lombtrágyák használatára. Már ebben az időszakban gondolni kell a hiánybetegségekre. Augusztusban már késő „feltölteni” a tőkéket tápanyaggal. Ezen okok miatt kezdjük el a lombtrágyák folyamatos, minden permetezésnél történő, adagolását.

 

A meteorológiai állomások által mért adatok

Július 13-19.
Heti átlaghőmérséklet (oC) csapadékösszeg (mm)
Nagykőrös20,63
Cegléd20,23,8
Monor20,48,2
Kecel19,60
Lőrinci18,68,4


Csütörtökön átmeneti felmelegedés valószínű. Péntekre erős széllel hidegfront, lehűlés várható. Hétvége változóan, gyakran erősen felhős, hűvös időt, záporokat ígér. Hétfőtől lassú felmelegedés ígérkezik. A következő 7 napban a Térségben 16 mm csapadék várható. Adott napra várható csapadékról a http://www.eumet.hu/ weboldalon érhetünk el információkat.
 

Aajánlata erre a hétre: atkák ellen Vertimec lisztharmat és atkák ellen Thiovit Jet, lisztharmat ellen Topas 100 EC, peronoszpóra ellen Bravo, Ridomil Gold, Pergado F, Pergado Cu lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max molyok és rágó kártevők ellen Karate Zeon 5 CS gyomok ellen Folar 525 SC, Medallon Premium


A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.


Azokon a helyeken, ahol volt némi csapadék, ott a varasodás újabb fertőzésekkel jelentkezik. A lehullott kis mennyiségű csapadék aktivizálta a kórokozót. A mostani időszaktól a levelek vannak jobbára veszélyben, a termést már egyre kevésbé fertőzi a kórokozó. A leveleken azonban még mindig tömeges lehet a fertőzés, ami jelentős lombveszteséghez vezethet. A késői fajták termése még ebben az időszakban is fertőződhet. A varas folt nemcsak esztétikai hiba, de a növekedés során felrepedhet, és a monilia melegágya lehet az érés időszakában.

A mostani időszakban még mindig tartsuk porondon a varasodás és lisztharmat ellen is a klasszikus felszívódó készítményeket. Ezeket kombináljuk kontakt készítményekkel. A permetezéseket 12-14 napos fordulókkal végezzük.
A varasodás mellett jelentősen felerősödött a vértetvek kártétele. A kártevő az elmúlt egy hónap száraz időjárásában gyorsan felszaporodott. Mindenképpen javasolt a kártevő elleni védekezés, amennyiben megtalálható az ültetvényben. A sűrű lombozat védelmében meglepetésszerűen elszaporodhat a kártevő. Egymás után többször védekezve várjunk csak jó eredményt. A vegyes népességben egy adott időpontban mindig van olyan fejlődési alak, amely túlélheti az adott kezelést. Ez miatt legalább kétszer egymás után, 10 napos időközzel, ismételjük meg a védekezést.

Az almamoly és a lombosfa-fehérmoly is folyamatosan rajzik. Az almamoly rajzása közepes (átlag 14 db fogott egyed/csapda/hét), a lombosfa-fehérmoly (átlag 11 db fogott egyed/csapda/hét) rajzása szintén közepes mértékű. A lárvák kelése és kártétele ezzel párhuzamosan folyamatos. Hosszú hatástartamú kitinszintézis-gátlókkal vagy rövidebb, gyors hatású kontakt készítményekkel védekezhetünk ellenük. Almamoly esetében hajlamosak vagyunk arra, hogy lazítsunk már ebben az időszakban. Az almamoly rajzása – az évek óta tartó megfigyeléseink szerint – szinte folyamatos az év során. A mostani időszak is veszélyt rejt magában az almamoly esetében. A most kelő lárvák akár tömegesen is károsíthatják a gyümölcsöket. Mindenképpen használjunk rovarölő szereket az elkövetkező permetezéseknél.
Vigyázzunk a szerek használata során a perzselések elkerülésére. A magasabb, 700-800 l/ha-os lémennyiséggel történő permetezéssel elkerülhetjük a tünetek kialakulását.

A nyári, meleg időjárásban mind a darazsak mind a madarak „kikezdik” a gyümölcsöket. Érdemes a fán hagyni egy darabig a károsodott gyümölcsöket, amíg szinte teljesen meg nem eszik a kártevők. Egyéb esetben újabb gyümölcsöket vesznek célba. Darazsak ellen kapható csapda. A madarakat riasztással tudjuk távol tartani a fáktól.

Fordítsunk figyelmet a lombtrágyák használatára. Már ebben az időszakban gondolni kell a tárolási és a hiánybetegségekre. Augusztusban már késő „feltölteni” a gyümölcsöket tápanyaggal. Ezen okok miatt kezdjük el a lombtrágyák folyamatos, minden permetezésnél történő, adagolását.
 

Aajánlata erre a hétre:  lisztharmat ellen Thiovit Jet, Topas 100 EC varasodás ellen Chorus, Score 250 EC, Bravo 500 rovarkártevők ellen Karate Zeon 5 CS, Voliam Targo vértetű, levéltetvek ellen Actara 25 WG gyomok ellen  Medallon Prémium




A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább