Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő és alma növényvédelmi előrejelzés (2012. július 12.)


Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére

Kiadva: 2012.07.12. 12:00-kor.  
Érvényes: 2012.07.19-ig.
Várható frissítés: 2012.07.19. 12:00-kor.




Az elmúlt héten tapasztalt meleg időjárás hatására visszaszorult a lisztharmat terjedése, de a napokban leesett csapadék hatására a Térségben újra járványveszély van. A párás levegő a lisztharmat számára kiemelkedően kedvező.

Az elmúlt napokban új fertőzési ciklus indult el peronoszpóra esetében. Ennek tünetei egy hét múlva fognak megjelenni. Elsősorban a felső, vitorla alatti fiatal levelek fertőződhetnek erősen. A leveleken megjelent tüneteket vegyük komolyan, mert a későbbiekben a levek fonáki részén képződő ezüstszínű penészgyepről a konidiumok lemosódnak a fürtökre és a továbbiakban a bogyók károsodása is elkezdődhet.

A bogyókban fejlődő peronoszpóra sokszor csak lassan fejlődik, ezért olyankor is megjelenhet - természetesen 1-2 héttel ezelőtti fertőzés eredményeképp - amikor éppen közvetlenül permetezés után vagyunk.

A múlt heti hőség hatására sok helyen leállt a bogyónövekedés, és az alsó levelek is sárgulni kezdtek. A mostani, változékony időjárásban újraindulhat a bogyók növekedése.

A szőlőmolyok károsítása folyamatos. Vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. A héten a szőlőmolyok tömeges rajzása folytatódott, a rajzáscsúcson tartunk. A  napokban folyamatos a párzás és a tojásrakás.

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk figyelmet. Az elmúlt napokban leesett csapadék és a múlt heti meleg hatására most tömegesen kelnek a gyomok. Sok közöttük a veszélyes gyom. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát tartalmú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt. 



Hétvégén változóan napos-felhős, enyhe idő valószínű, helyi záporokkal, zivatarfoltokkal. Hétfőtől, csütörtökig valószínűleg kissé hűvösre fordul, csütörtöktől ismét melegszik az idő. A következő 7 napban a Térségben 9 mm csapadék várható. Adott napra várható csapadékról a http://www.eumet.hu/ weboldalon érhetünk el információkat.

 


A száraz, kánikulai időjárás kissé fékezte a gombabetegségek fellépését, de nem állította meg teljesen. A varasodás továbbra is meglepően „jól tartja magát”. A mostani időszaktól a levelek vannak jobbára veszélyben, a termést már egyre kevésbé fertőzi a kórokozó. Ennek ellenére a késői fajták termése még ebben az időszakban is fertőződhet.

A takácsatka fertőzések a meleg időjárásban gyorsan szétterjedtek. Erős fertőzés esetén a levelek lehullanak. A nyári időszakban a kritikus egyedszám 5-8 atka/levél.

A lisztharmat számára is kedvező az időjárás. Az érzékenyebb fajtákon további, újabb fertőzési hullámokra lehet számítani. A mostani időszakban még mindig tartsuk porondon a varasodás és lisztharmat ellen is a klasszikus felszívódó készítményeket. Ezeket kombináljuk kontakt készítményekkel. A permetezéseket 12-14 napos fordulókkal végezzük.

Az almamoly és a lombosfa-fehérmoly is folyamatosan rajzik. Az almamoly rajzása közepes (átlag 21 db fogott egyed/csapda/hét), a lombosfa-fehérmoly (átlag 14 db fogott egyed/csapda/hét) rajzása hasonló mértékű. A lárvák kelése és kártétele ezzel párhuzamosan folyamatos. Hosszú hatástartamú kitinszintézis-gátlókkal vagy rövidebb, gyors hatású kontakt készítményekkel védekezhetünk ellenük. Almamoly esetében a befurakodás nyomainak láthatóvá válása jelzi a kártétel elindulását. Lombosfa-fehérmoly esetében a levélen látható aknák jelentik a kártételt.


A levéltetvek és a vértetvek száma elérte azt a szintet, ahol indokolt a védekezések megkezdése. Egymás után többször védekezve várjunk csak jó eredményt. A vegyes népességben egy adott időpontban mindig van olyan fejlődési alak, amely túlélheti az adott kezelést. Ez miatt legalább kétszer egymás után, 10 napos időközzel, ismételjük meg a védekezést.

Gyomnövények ellen javasolható a felszívódó hatóanyagok használata. Vigyázzunk a fák lelógó ágaira, mert a felszívódó készítmények az alsó hajtásokból felszívódva kárt tehetnek a fákban. A gyomnövények 10-25 cm-es fejlettségénél célszerű kijuttatni őket. Ebben az esetben a legjobb a hatásuk, és a fákra sem jelent veszélyt az alacsony gyomokra tartott szórófej a használat során. „Erősebb”, évelő gyomnövények esetén ismételt kezelésre lehet szükség. A „túlméretes” gyomok közül akad olyan, amelyet a normál dózisú gyomirtó első alkalomra nem pusztít el teljes mértékben. Ilyen esetben a gyom lekaszálása utáni újrasarjadáskor elvégzett kezelés a legjobb hatású.

Fordítsunk figyelmet a lombtrágyák használatára. Már ebben az időszakban gondolni kell a tárolási és a hiánybetegségekre. Augusztusban már késő „feltölteni” a gyümölcsöket tápanyaggal.

Sok helyen a magas UV-sugárzás miatt gyakoriak a napégéses tünetek. A gyümölcsök felülete megperzselődik. Nem tudunk ellene sokat tenni. Sajnos az elkövetkezőkben még fokozódhatnak is a tünetek, függően az időjárás további alakulásától.



A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.

 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább