Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő és alma növényvédelmi előrejelzés (2012. április 19.)


 Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére

Kiadva: 2012.04.19. 12:00-kor.  
Érvényes: 2012.04.26-ig.
Várható frissítés: 2012.04.26. 12:00-kor.


Az elmúlt heti fagy hatására megtorpant a szőlő növekedése. A száraz, hajnalban még hideg időjárásban csak lassan fejlődik a szőlő. Az ültetvényekben még táblán belül is nagy különbséget mutatnak a tőkék a fejlettségben.

A védettebb helyeken már szépen kiterült levélkék is vannak. Lassan majd láthatóvá válnak az atkák által okozott tünetek. A jövő héten már jobban lehet látni a kis, kiterülő levélkéken a kártétel nagyságát, így dönteni lehet majd a védekezés szükségességéről. Addig is a legjobb megoldás a nagy adagú kén használata a kártevő ellen.

A fagyási károk miatt a sok helyen alvórügyekből újrainduló hajtásokra figyelemmel, nagy szükség lesz a szakszerű hajtásválogatásra a következő hetekben.

Az automata meteorológiai mérőállomásokhoz kapcsolt előrejelző programok "AZ IDEI ÉVBEN LISZTHARMATOS ÉV VÁRHATÓ" előrejelzést adnak. Az ivaros áttelelő alak aszkospórái már május első napjaiban elindíthatják majd az idei évi első fertőzési ciklust, amelynek látható tünetei május 15-körül már megjelenhetnek a leveleken. Ezt a veszélyt jelentősen mérsékelhetjük a mostani időszakban végzett magas adagú kénes permetezéssel.

A hidegebb fekvésű helyeken fagykárt szenvedett tőkék a fagy idején még ki nem fakadt rügyeiket most aktivizálják, így ellensúlyozzák a kárt, a tőkék megkezdték a lefagyott hajtások "pótlását".

A száraz időjárás ellenére a gyomok folyamatosan fejlődtek. Két veszélyes gyomfaj is intenzív növekedésbe váltott át az elmúlt időszakban. A mezei acat és az apró szulák elérte a 20 cm-es fejlettséget. A gyomok elleni védekezésnek egyik optimális időpontja a mostani. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát és terbutilazin kombinációjú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt nyárig.


Az említett kombináció minden magról kelő és évelő gyomnövényt irt, és talajon keresztüli tartamhatással rendelkezik. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen plusz glifozát hozzáadásával javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs- és a kordonkartisztítás. A fent említett hatóanyagok kifejezetten környezet-kímélők, ezért az integrált termesztésben is felhasználhatók.

Jövő szerdáig változékony, gyakran erősen felhős, az ilyenkor átlagos közeli hőmérsékletű időre van kilátás.

Növényvédelmi munkákat a héten csak körültekintően lehet végezni biztonságosan, eső veszélye nélkül. A következő 7 napban a Térségben 5 mm csapadék várható. Adott napra várható csapadékról a http://www.eumet.hu/ weboldalon érhetünk el információkat.


Az alma teljes virágzásban van. A száraz, hűvös időjárásban egyelőre lassan zajlik a virágzás. A hideg idő miatt a tűzelhalás veszélye minimális. A virágok száma megfelelő, egyelőre nem látszik gond a virágzás körül.

A hűvös időben nagyon kevés a méhek száma. A méhészek tájékoztatása szerint azonban a hideg téli időjárás is megviselte a méhcsaládokat. Ez is lehet oka a kis számú méhecskének. Vigyázzunk rájuk, lehetőleg a virágzás alatt ne kezeljük rovarölő szerrel az ültetvényünket.

A mostani száraz időjárásban a betegségek fellépésének lehetősége kicsi. Ez elsősorban a varasodásra igaz. A lisztharmat számára azonban kedvező az időjárás. A virágzás alatt – ha szükséges a permetezés - elsősorban felszívódó készítményeket használjunk.

A száraz tavaszi időjárásban fokozott a rovarok kártétele. Kicsit figyelmesebben átnézve a fákat, a kártevők egész seregét találhatjuk meg. A virágzás után feltétlenül védekezzünk rovarölő szerrel, mert várhatóan az idei évben a kártevők jelentős kárt tesznek a védetlen ültetvényekben. Most elsősorban a lombormányosok és a levélpirosító levéltetű kártétele fokozott. A virágzás alatti időszakban fokozottan figyeljünk a méhek védelmére!


Rengeteg rózsabogár és bimbólikasztó figyelhető meg az ültetvényekben, amelyek a virágok károsításával csökkenthetik a kötődő kis termések számát.


Megjelentek az első levéltetvek is a lombozaton. Az ormányosbogarak és a poloskák is jelen vannak a levelek közt. A levéltetvek vírusterjesztők is, ezért a korai kártételt próbáljuk minél előbb megakadályozni.
Jelentős számban megtalálhatók az araszoló hernyók és a rügysodró hernyók is. A téli hideg időjárás nem ártott nekik. Most a száraz időjárásban gyors ütemben károsítják a lombozatot.


A levélpirosító levéltetvek és a vértetvek kártétele is fokozott. Azokban az ültetvényekben, ahol tavaly gond volt a vértetvekkel, ott most – lehetőleg virágzást követően – védekezzünk ellenük.


A mostani időszakban még nincs kiterjedt lombozat, így a vértetvek elleni permetezés során a kártevőt fokozottabban elérhetjük a permetlével. Ez elsősorban a fás részek jó lefedhetőségében jelentkezhet.

Gyomnövények ellen javasolható a felszívódó szerek használata. A gyomnövények 10-25 cm-es fejlettségénél célszerű kijuttatni őket. Ebben az esetben a legjobb a hatásuk, és a fákra sem jelent veszélyt az alacsony gyomokra tartott szórófej a használat során.


A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.




 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább