Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:

Szőlő és alma növényvédelmi előrejelzés (2012.04.26.)


Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére

Kiadva: 2012.04.26. 12:00-kor.  
Érvényes: 2012.05.03-ig.
Várható frissítés: 2012.05.03. 12:00-kor.


Az elmúlt napokban a Térségben a reggeli órákban nem ritkán helyenként 4 oC volt csak a hőmérséklet. Ilyen időben csak igen lassan nőtt a szőlő. Az alacsony léghőmérséklet szinte fogva tartja a fejlődő kis hajtásokat. A fajták között is jelentős különbségek vannak. A Merlot és a Cabernet Franc áll a leghátrább a sorban.

A védettebb helyeken már kiterült levélkék is vannak. Az atkák kártétele eddig még nem látható az ültetvényekben. A hideg téli időjárás biztosan lecsökkentette számukat. A gyorsabban fakadó, fejlődésben előrébb tartó fajtákban (csemegeszőlők) sem látni jelentős atkatüneteket. A szálvesszős szőlőkben a rügyek a legtöbb helyen a szálvessző teljes hosszában kifakadtak, a téli erős lehűlés nem viselte meg a rügyeket az eddigiek alapján.

Atkák ellen, ahol szükséges, kén használata javasolható a kártevő ellen. Még várjunk a speciális atkaölő szerek kijuttatásával, mert lehet, hogy alacsony lesz a kártevő létszáma. A jövő héten ígért felmelegedés hatására a várhatóan gyorsan növekvő szőlőben majd pontosabban fel lehet mérni az atkák által okozott tünetek gyakoriságát.

Az idei tavaszon elsősorban a lisztharmat jelenthet majd gondot. Nem lehet tudni, hogy a hideg mennyire viselte meg az ivaros, áttelelő alak aszkospóráit. Egyelőre nincs közvetlen fertőzési veszély a Térség ültetvényeiben. Ennek ellenére nem árt az elővigyázatosság, mert a tavalyi őszön tömegesen képződtek a lisztharmat áttelelő képletei. A száraz, meleg augusztus és szeptember folyamán a leveleken és a vesszőkön hatalmas mennyiségű szaporítóképlet jött létre. Ezek egy része lemosódott a tőketörzsekre, egy részük pedig a szálvesszőn maradt. A lisztharmatgomba telepeinek nyomait láthatjuk a meghagyott szálvesszőkön. A vesszők felületén, sötét foltok formájában mutatkoznak az egykori fertőzés visszamaradt tünetei. Az ilyen tüneteket mutató ültetvényekben nem árt kissé korábban indítani a növényvédelmi szezont, és május 15-e körül elvégezni majd az első lisztharmat elleni kezelést.

Az elmúlt napokban esett 15-20 mm körüli csapadék hatására biztosan erős növekedésnek indulnak a gyomok. Minden gyomfaj intenzíven fejlődik a mostani időszakban. Mechanikai talajműveléssel (kapálással) vagy vegyszeresen védekezhetünk ellenük. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát és terbutilazin kombinációjú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt.

Az említett kombináció minden magról kelő és évelő gyomnövényt irt, és talajon keresztüli tartamhatással rendelkezik. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen plusz glifozát hozzáadásával javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs- és a kordonkartisztítás. A fent említett hatóanyagok kifejezetten környezet-kímélők, ezért az integrált termesztésben is felhasználhatók.

A hét további részében és a következő hét első felében nagyrészt napos, csapadékmentes, azaz aszályos idő és erős felmelegedés várható. A következő 7 napban a Térségben 8 mm csapadék várható. Adott napra várható csapadékról a http://www.eumet.hu/ weboldalon érhetünk el információkat.



Az alma lassan virágzik. A hűvös időjárásban vontatott a virágok termékenyülése. Vannak még ki nem nyílt virágok is, de jócskán akad már megkötött is. A hideg idő miatt a tűzelhalás veszélye minimális. Az elkövetkező napokban várható jelentősebb felmelegedés miatt kell figyelemmel kísérni az ültetvényeket. Amennyiben a meleg időjárásban csapadékot kap az ültetvény és még jelentős mennyiségű virág van az ültetvényben, akkor érdemes lehet tűzelhalás ellen védekezni.


A hűvös időben nagyon kevés a méhek száma. A hideg téli időjárás megviselte a méhcsaládokat. Ez is lehet oka a kis számú méhecskének. Vigyázzunk rájuk, lehetőleg a virágzás alatt ne kezeljük rovarölő szerrel az ültetvényünket.

Az elmúlt napokban leesett 15-20 mm körüli csapadék hatására a varasodás már elkezdhet „mozgolódni”. Azonban ez még nem elég a betegség számára a fertőzéshez, tekintve az aszályos előzményeket. A mostani esők még nem indíthatták el tömegesen az aszkospórák szóródását, csak duzzadását. A következő csapadékos hullámban már biztosan megindul a fertőzőanyag tömeges szóródása. A lisztharmat számára kedvező az időjárás, de a betegség továbbra sem lép fel számottevő mértékben. A virágzás alatt – ha szükséges a permetezés - elsősorban felszívódó készítményeket használjunk. Vigyázzunk a felszívódó készítmények használatakor, mert könnyen perzselést okozhatnak a virágrészeken. Ne adagoljuk túl őket. A kijuttatás időpontjának megválasztásakor kerüljük az intenzív napsütés időszakait.

A rovarok kártétele továbbra is fokozott. A virágzás után feltétlenül védekezzünk rovarölő szerrel, mert várhatóan az idei évben a kártevők jelentős kárt tesznek a védetlen ültetvényekben. Jelenleg a lombormányosok és a levélpirosító levéltetű kártétele fokozott. A virágzás alatti időszakban fokozottan figyeljünk a méhek védelmére!


Egyes ültetvényekben tömeges a bimbólikasztó kártétele. A bogár a még ki nem nyílt virágbimbókba rakja petéjét, amely a kikelés után a virágok károsításával csökkenti a kötődő kis termések számát. A megbarnult, ki nem nyíló virágsapkát leemelve könnyen megtalálhatjuk az ormányosbogár lárváját.
Megjelentek az első levéltetvek is a lombozaton. A betelepedéssel párhuzamosan megkezdődött a kolóniák kialakulása is. A levéltetvek vírusterjesztők is, ezért a korai kártételt próbáljuk minél előbb megakadályozni.
Jelentős számban megtalálhatók az araszoló hernyók és a rügysodró hernyók is. A téli hideg időjárás nem ártott nekik. Most gyors ütemben károsítják a lombozatot.
A levélpirosító levéltetvek és a vértetvek kártétele is fokozott. Azokban az ültetvényekben, ahol tavaly gond volt a vértetvekkel, ott most – lehetőleg virágzást követően – védekezzünk ellenük.


A mostani időszakban még nincs kiterjedt lombozat, így a vértetvek elleni permetezés során a kártevőt fokozottabban elérhetjük a permetlével. Ez elsősorban a fás részek jó lefedhetőségében jelentkezhet.

Gyomnövények ellen javasolható a felszívódó szerek használata. A gyomnövények 10-25 cm-es fejlettségénél célszerű kijuttatni őket. Ebben az esetben a legjobb a hatásuk, és a fákra sem jelent veszélyt az alacsony gyomokra tartott szórófej a használat során.


A fent felsorolt betegségek ellen a Syngenta a következő készítményeket ajánlja.
 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább